LACHANCE GROUP INC. (Corporation# 8226318) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8226318 |
| Business Number | 863335741 |
| Corporation Name |
LACHANCE GROUP INC. GROUPE LACHANCE INC. |
| Registered Office Address |
1350, Rue Royale Bureau 1000 Trois-rivieres QC G9A 4J4 |
| Dissolution Date | 2012-09-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE H. VINCENT | 20100, CHEMIN DU LAC-DES-ILES, SAINT-BONIFACE QC G0X 2L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-08-31 | current | 1350, Rue Royale, Bureau 1000, Trois-rivieres, QC G9A 4J4 |
| Name | 2012-08-31 | current | LACHANCE GROUP INC. |
| Name | 2012-08-31 | current | GROUPE LACHANCE INC. |
| Status | 2012-09-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-08-31 | 2012-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-01 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-08-31 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3283071. Section: 184 1 |
| 2012-08-31 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3563367. Section: 184 1 |
| 2012-08-31 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 4235967. Section: 184 1 |
| Address | 1350, RUE ROYALE |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Province | QC |
| Postal Code | G9A 4J4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Chambre De Commerce Et D'industries De Trois-riviГЁres | 1350, Rue Royale, #400 C.p. 1045, Trois-riviГ€res, QC G9A 5K4 | 1921-06-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3283071 Canada Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 1000, Trois-riviГ€res, QC G9A 4J4 | 1996-07-31 |
| Cilys 53 Inc. | 1350 Rue Royal, Bureau 901, Trois-rivieres, QC G9A 4J4 | |
| Ims Experts-conseils International Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 700, Trois-rivieres, QC G9A 4J4 | 1997-05-30 |
| Les Investissements Karso Inc. | 1350 Rue Royale, Suite 1402, Trois-riviГ€res, QC G9A 4J4 | 1997-08-05 |
| 3563367 Canada Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 1000, Trois-riviГ€res, QC G9A 4J4 | 1999-07-19 |
| Groupe Lachance Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 1000, Trois-riviГ€res, QC G9A 4J4 | 2004-04-29 |
| Cilys 53 Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 901, Trois-rivieres, QC G9A 4J4 | 2000-07-05 |
| Globeecom International Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 1402, Trois-riviГ€res, QC G9A 4J4 | 2001-04-02 |
| Accountmate QuГ©bec (2002) Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 300, Trois Rivieres, QC G9A 4J4 | 2002-05-01 |
| Globeecom Г‰ducation Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 1402, Trois-rivieres, QC G9A 4J4 | 2005-03-29 |
| Find all corporations in postal code G9A 4J4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE H. VINCENT | 20100, CHEMIN DU LAC-DES-ILES, SAINT-BONIFACE QC G0X 2L0, Canada |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Post Code | G9A 4J4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Lachance Inc. | 1350 Rue Royale, Bureau 1000, Trois-riviГ€res, QC G9A 4J4 | 2004-04-29 |
| P & R Lachance Holdings Ltd. | 1242 Avenue Du Ravin, Sillery, QC G1S 3K4 | 1969-08-08 |
| M.h. Lachance Holdings Inc. | 4, Place Du Jardin-des-vosges, Suite 11, Verdun, QC H3E 2B3 | 2008-03-12 |
| Transport Roger Lachance Ltee | 106 Rue Lachance, District Montmagny, QC G0R 2P0 | 1986-06-16 |
| Gestion Famille Lachance Inc. | 2500 Rue Pierre Dupuy, Unite 409, Montreal, QC H3C 4L1 | 2004-04-29 |
| Bertrand Lachance Design Consultants Limited | 1320 Normandie, St-hubert, QC J4T 1H8 | 1976-10-18 |
| Christian Lachance SociГ©tГ© Professionnelle Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 | 2020-11-26 |
| Yvon Lachance Drywall Contractor Inc. | 2180, 12e Rue, Saint-prosper, QC G0M 1Y0 | 1985-08-22 |
| Jacques Lachance Specialities Ltd. | 1450 Ave. Des Gouverneurs, Sillery, QC G1T 2G5 | 1976-06-17 |
| Les Entreprises Serge Lachance Inc. | 10150, 121 Avenue Unit 223, Grande Prairie, AB T8V 8H2 |
Please comment or provide details below to improve the information on LACHANCE GROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.