8226113 CANADA INC. (Corporation# 8226113) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8226113 |
| Business Number | 851167403 |
| Corporation Name |
8226113 CANADA INC. Financement Unik Inc. |
| Registered Office Address |
200-1220 Rue Philippe Chartrand Terrebonne QC J7M 1W7 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NICOLAS BOUTIN | 104-199 RUE DES CÉPAGES, LAVAL QC H7A 0C4, Canada |
| MARTIN BOUTIN | 565 RUE PARENT, MASCOUCHE QC J7K 3N2, Canada |
| ISABELLE BOUTIN | 9420 RUE BASILE-ROUTHIER, MONTREAL QC H2M 1T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-08-29 | current | 200-1220 Rue Philippe Chartrand, Terrebonne, QC J7M 1W7 |
| Name | 2012-08-29 | current | 8226113 CANADA INC. |
| Name | 2012-08-29 | current | Financement Unik Inc. |
| Status | 2012-09-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2012-08-29 | 2012-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-29 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| Address | 200-1220 RUE PHILIPPE CHARTRAND |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J7M 1W7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe Stocan 2011 Inc. | 1220 Philippe-chartrand, Bureau 200, Terrebonne, QC J7M 1W7 | 1980-08-22 |
| Le Groupe Stocan 2011 Inc. | 1220 Rue Phillippe-chartrand, Bureau 200, Terrebonne, QC J7M 1W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solid Trusted Mines Corp. | 6181 Boul. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2013-05-27 |
| New Release Lactoferrin Pharma Canada Inc. | 6181 Boul Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2010-05-26 |
| Pepiniere Di Sabatino & Fils Ltee | 5600, Blv. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 1983-05-03 |
| Canh Feed Solutions Corp. | 6181 Boul. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2015-04-09 |
| Novaquatic Solutions Corp. | 6181 Boul. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2015-05-05 |
| Arpentage Arcad Inc. | 7831, Rue Des Grosseilles, Terrebonne, QC J7M 0A4 | 2010-04-01 |
| 12221861 Canada Inc. | 1861, Rue Du GenГ©vrier, Terrebonne, QC J7M 0B1 | 2020-07-24 |
| Art B Arts Inc. | 2218 Rue De L'azalee, Terrebonne, QC J7M 0C4 | 1998-04-06 |
| Macaya Kitchen Inc. | 2261, De L'azalee, Terrebonne, QC J7M 0C5 | 2017-03-15 |
| PavÉ-royal Danick Inc. | 11621, Ch. Du Seigle, Terrebonne, QC J7M 0E2 | 2011-03-31 |
| Find all corporations in postal code J7M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NICOLAS BOUTIN | 104-199 RUE DES CÉPAGES, LAVAL QC H7A 0C4, Canada |
| MARTIN BOUTIN | 565 RUE PARENT, MASCOUCHE QC J7K 3N2, Canada |
| ISABELLE BOUTIN | 9420 RUE BASILE-ROUTHIER, MONTREAL QC H2M 1T8, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | J7M 1W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unik Signalling Inc. | 845 A Montee Masson, Lachenaie, QC J6W 2C7 | 1983-11-17 |
| Unik Industriel Inc. | 9901, Place D'york, MontrГ©al, QC H1J 1Z3 | 2017-02-14 |
| Unik Chocolate Inc. | 10, 955 Rue Masse, Montreal-nord, QC H1G 4G5 | 2005-09-06 |
| Ascenseur Unik Inc. | 7 Rue Raoul, Gatineau, QC J8T 2G8 | 2016-05-03 |
| Dtdc Express Canada Inc. | 7454, Airport Road, Unik K, Mississauga, ON L4T 2H5 | 2011-02-24 |
| Unik Stone Inc. | 674 Deslauriers, MontrГ©al, QC H4N 1W5 | 2011-07-06 |
| This Is Unik Inc. | 1511 Spinnaker Mews, Pickering, ON L1X 0C8 | 2017-03-15 |
| Pavage Unik Inc. | 1130 Boul. St-luc, L'acadie, QC | 1980-10-31 |
| K7 Unik Ltee | 3348 Perigny, Ste-foy, QC G1X 1Z8 | 1987-06-25 |
| Les Transmissions Unik Inc. | 275 Boul. Labelle, Rosemere, QC J7A 2H3 | 1984-09-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8226113 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.