Global Disciples Canada (Corporation# 8226059) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 28, 2012.
| Corporation ID | 8226059 |
| Business Number | 801145905 |
| Corporation Name | Global Disciples Canada |
| Registered Office Address |
#32-36060 Old Yale Road Abbotsford BC V3G 2E9 |
| Incorporation Date | 2012-08-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dawn Regier | 2129 Berwick Drive, Burlington ON L7M 4B2, Canada |
| Donna Lambshead | 1292 Beaufort Drive, Burlington ON L7P 4V9, Canada |
| Bradley Bartsch | 21271 83 Avenue, Langley City BC V2Y 0C2, Canada |
| Don Schmidt | 21133 43 Avenue, Langley BC V3A 7M9, Canada |
| Sandy Froese | 177 Rossmere Crescent, Winnipeg MB R2K 0J1, Canada |
| Wendy Crowther | 69-14877 33 Avenue, Surrey BC V4P 3A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-10-21 | current | #32-36060 Old Yale Road, Abbotsford, BC V3G 2E9 |
| Address | 2019-12-31 | current | 12669 14 Avenue, Surrey, BC V4A 1H3 |
| Address | 2019-12-31 | 2020-10-21 | 12669 14 Avenue, Surrey, BC V4A 1H3 |
| Address | 2019-02-05 | 2019-12-31 | 38853 Old Yale Road, Abbotsford, BC V3G 1X6 |
| Address | 2016-09-26 | 2019-02-05 | 100-32160 South Fraser Way, Abbotsford, BC V2T 1W5 |
| Address | 2012-08-28 | 2016-09-26 | 815 Somerset Avenue, Winnipeg, MB R3T 1E5 |
| Name | 2012-08-28 | current | Global Disciples Canada |
| Status | 2012-08-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-26 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 201 |
| 2015-10-26 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-06-30. |
| 2014-11-05 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-06-30. |
| 2013-05-22 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2012-08-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-03 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-10-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-19 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | #32-36060 Old Yale Road |
| City | Abbotsford |
| Province | BC |
| Postal Code | V3G 2E9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Readpal Inc. | 3848 Caves Crt, Abbotsford, BC V3G 0A1 | 2018-10-06 |
| 3733050 Canada Inc. | 9 - 4401 Blauson Blvd, Abbotsford, BC V3G 0A4 | 2000-03-17 |
| Gloss Strategies Inc. | 2648 Eagle Mountain Drive, Abbotsford, BC V3G 0B1 | 2007-04-10 |
| J.dahl's Trading Inc. | 35716 Zanatta Place, Abbotsford, BC V3G 0B4 | 2009-02-27 |
| Unite The Poet Publishing Inc. | 15-35298 Marshall Rd., Abbotsford, BC V3G 0E2 | 2016-05-24 |
| Phoenix Bioscience Inc. | 35974b Emily Carr Crescent, Abbotsford, BC V3G 0E9 | 2020-04-16 |
| Jessico Transport Services Ltd. | 4351 Auguston Pky N, Abbotsford, BC V3G 0E9 | 2018-06-12 |
| 11963465 Canada Inc. | 4400 Stephen Leacock Drive, Abbotsford, BC V3G 0G1 | 2020-03-16 |
| Housewright Construction Inc. | 2737 Eagle Summit Cr, Abbotsford, BC V3G 0G2 | 2018-01-04 |
| 10x Projects Corporation | 20-4295 Old Clayburn Road, Abbotsford, BC V3G 0G4 | 2019-10-25 |
| Find all corporations in postal code V3G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dawn Regier | 2129 Berwick Drive, Burlington ON L7M 4B2, Canada |
| Donna Lambshead | 1292 Beaufort Drive, Burlington ON L7P 4V9, Canada |
| Bradley Bartsch | 21271 83 Avenue, Langley City BC V2Y 0C2, Canada |
| Don Schmidt | 21133 43 Avenue, Langley BC V3A 7M9, Canada |
| Sandy Froese | 177 Rossmere Crescent, Winnipeg MB R2K 0J1, Canada |
| Wendy Crowther | 69-14877 33 Avenue, Surrey BC V4P 3A3, Canada |
| City | Abbotsford |
| Post Code | V3G 2E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Christian Church (disciples of Christ) In Canada | 1161 Hamilton Street, Cambridge, ON N3H 3G1 | 2003-05-12 |
| The Disciples Forum | 116 De Sauternes, Gatineau, QC J8R 2S8 | 2013-10-21 |
| The Congregation of The Disciples of The Lord of Canada | 11 Edward Roberts Drive, Markham, ON L6C 0E2 | 2018-03-12 |
| Fashion Disciples Inc. | 858 Edmond Street, Hawkesbury, ON K6A 3E3 | 2019-07-03 |
| Disciples of The Tenth | 71 Relton Circle, Brampton, ON L6P 4A7 | 2017-05-15 |
| Dream Disciples Inc. | 18 Sommerset Way Apt503, North York, ON M2N 6X5 | 2020-09-15 |
| Mennonite Disciples Mission | 2015 Rue Le Caron, Apt. 3, MontrГ©al, QC H4E 1K5 | 2015-02-19 |
| Disciples De La Derniere Moisson | 1693 Leon-balcer, Trois-rivieres, QC G8Y 7E1 | 2007-11-29 |
| Christian Disciples Fund Inc. | 1 Hamilton St South, P O Box 1120, Waterdown, ON L0R 2H0 | 1990-09-21 |
| Indigenous Design Disciples Incorporated | 2279 Stone Glen Cres., Oakville, ON L6M 0C8 | 2007-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Global Disciples Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.