Cap-Ex Iron Ore Ltd. (Corporation# 8226008) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8226008 |
| Business Number | 860414184 |
| Corporation Name | Cap-Ex Iron Ore Ltd. |
| Registered Office Address |
10 Fort Williams Place Suite 201 St. John's NL A1C 1K4 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOIS LAURIN | 40 ARLINGTON AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 2W4, Canada |
| GRAHAM LESLIE HARRIS | 2451 PALMERSTON AVENUE, WEST VANCOUVER BC V2V 2W2, Canada |
| Gary Edward Charles Norris | 260 Three Island Pond Road, Paradise NL A1L 2E7, Canada |
| ANDREW BOWERING | 8126 GOVERNMENT ROAD, BURNABY BC V3N 2S9, Canada |
| BRAIN PENNEY | 18777 RUE VENNE, PIERREFONDS QC H9K 1K7, Canada |
| BRETT MATICH | 4893 NORTHWOOD PLACE, WEST VANCOUVER BC V7S 3C5, Canada |
| TROY GILL | 33050 HAWTHORNE AVENUE, MISSION BC V2V 4Y3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-03-01 | current | 10 Fort Williams Place, Suite 201, St. John's, NL A1C 1K4 |
| Address | 2012-09-01 | 2013-03-01 | 1177 West Hastings Street, Suite 2000, Vancouver, BC V6E 2K3 |
| Name | 2013-03-01 | current | Cap-Ex Iron Ore Ltd. |
| Name | 2012-09-01 | 2013-03-01 | CAP-EX VENTURES LTD. |
| Status | 2014-08-25 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2014-07-18 | 2014-08-25 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2012-09-01 | 2014-07-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-25 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| 2013-03-01 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. Section: 178 |
| 2012-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 6727034. Section: 184 1 |
| 2012-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8214956. Section: 184 1 |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-02-28 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Address | 10 Fort Williams Place |
| City | St. John's |
| Province | NL |
| Postal Code | A1C 1K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Oceanex Bourbon Inc. | Suite 701, 10 Fort William Place, St. John's, NL A1C 1K4 | 2013-06-03 |
| 8188319 Canada Inc. | Suite 701, Baine Johnston Centre, 10 Fort William Place, St. John's, NL A1C 1K4 | 2012-05-08 |
| 6539068 Canada Ltd. | 10 Fort William Place, 5th Floor, St. John's, Nl, NL A1C 1K4 | 2006-03-17 |
| North Atlantic Pipeline Inc. | Suite 302, Baine Johnston Centre, 10 Fort William Place, St John's, NL A1C 1K4 | 1997-09-19 |
| Newfoundland Transshipment Limited | 10 Fort William Place, 2nd Floor, St John's, NL A1C 1K4 | 1996-08-02 |
| Schefferville Iron Ore Exploration Corp. | Baine Johnston Centre, 10 Fort William Place, Suite 201, St. John's, NL A1C 1K4 | |
| Incoretec Incorporated | Suite 804, Baine Johnston Centre, 10 Fort William Place, St. John's, NL A1C 1K4 | |
| Marine Atlantique S.c.c. | 10 Fort William Place, Suite 302, St. John`s, NL A1C 1K4 | 1977-12-15 |
| La Compagnie Des Chantiers Maritimes De Terre Neu Ve S.c.c. | 10 Fort William Place, Suite 802, St. John's, NL A1C 1K4 | 1980-02-01 |
| Qbit Canada Inc. | 10 Fort William Place, 5th Floor, St. John's, NL A1C 1K4 | 2006-06-30 |
| Find all corporations in postal code A1C 1K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOIS LAURIN | 40 ARLINGTON AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 2W4, Canada |
| GRAHAM LESLIE HARRIS | 2451 PALMERSTON AVENUE, WEST VANCOUVER BC V2V 2W2, Canada |
| Gary Edward Charles Norris | 260 Three Island Pond Road, Paradise NL A1L 2E7, Canada |
| ANDREW BOWERING | 8126 GOVERNMENT ROAD, BURNABY BC V3N 2S9, Canada |
| BRAIN PENNEY | 18777 RUE VENNE, PIERREFONDS QC H9K 1K7, Canada |
| BRETT MATICH | 4893 NORTHWOOD PLACE, WEST VANCOUVER BC V7S 3C5, Canada |
| TROY GILL | 33050 HAWTHORNE AVENUE, MISSION BC V2V 4Y3, Canada |
| City | St. John's |
| Post Code | A1C 1K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Rene-levesque Blvd. West, 40th Floor, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Bur. 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1989-01-17 |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Boul Rene Levesque Oeust, 40 Ieme Etage, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Iron Traders Incorporated | 10060 Jasper Ave. Tower 1 Suite 2020, Edmonton, AB T5J 3R8 | 2016-08-08 |
| La Compagnie De Construction Iron Arm, Ltee | P.o.box 1060, Deer Lake, NL A0K 2E0 | 1966-11-01 |
| Les Investissements Iron Hill Inc. | 163 Chemin Cooledge, Mansonville, QC J0E 1X0 | |
| Les Г©vГ©nements Iron Open Mind | 21 Antoine Favreau, Boucherville, QC J4B 4N3 | 2015-02-28 |
| Iron Aardvark Productions Inc. | 112 Brock Avenue South, Montreal West, QC H4X 2E6 | |
| Empire Iron Works Ltd. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Schefferville Iron Ore Exploration Corp. | Baine Johnston Centre, 10 Fort William Place, Suite 201, St. John's, NL A1C 1K4 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cap-Ex Iron Ore Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.