Kalimat Magazine (Corporation# 8225931) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 27, 2012.
| Corporation ID | 8225931 |
| Business Number | 848791042 |
| Corporation Name | Kalimat Magazine |
| Registered Office Address |
539 Langelier Avenue Ottawa ON K1W 0E7 |
| Incorporation Date | 2012-08-27 |
| Dissolution Date | 2015-06-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANAH ABDULLA | 539 LANGELIER AVENUE, OTTAWA ON K1W 0E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2012-08-27 | current | 539 Langelier Avenue, Ottawa, ON K1W 0E7 |
| Name | 2012-08-27 | current | Kalimat Magazine |
| Status | 2015-06-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-08-27 | 2015-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-05 | Dissolution | Section: 220(1) |
| 2012-08-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Custom-fit Seo Inc. | 195 Trailsedge Way, Orleans, ON K1W 0E7 | 2017-01-27 |
| 9722360 Canada Inc. | 564 Langelier Ave, Ottawa, ON K1W 0E7 | 2016-04-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A1j1 Interlock and Landscape Contractors Ltd. | 202 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2017-02-13 |
| 9811281 Canada Inc. | 201 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2016-06-28 |
| Long Term Care Home Hunter Inc. | 210 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-10-17 |
| Keep Moving 4ward Inc. | 213 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-09-18 |
| Omar & Kby Entertainment|production Inc. | 238 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-03-06 |
| Burel Consulting Services Inc. | 241 Lucinda Cr., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2009-09-21 |
| 7018967 Canada Incorporated | 227 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2008-07-29 |
| Roch Latreille Consultant Inc. | 215 Lucinda Crescent, OrlÉans, ON K1W 0A1 | 2005-10-28 |
| 6453911 Canada Inc. | 202, Lucinda Cres., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2005-09-26 |
| Boutique Marwa Inc. | 238 Lucinda Cres., Orleans, ON K1W 0A1 | 2005-07-27 |
| Find all corporations in postal code K1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANAH ABDULLA | 539 LANGELIER AVENUE, OTTAWA ON K1W 0E7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1W 0E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Synergy Magazine Inc. | 2505 Bates Road, Montreal, QC H3S 1A9 | 1984-03-29 |
| Days & Nights Magazine Inc. | 1500 Du Bosquet, St-lazare, QC J7T 1Z2 | 2007-02-27 |
| Vinyl Magazine Inc. | 2135 Clifton Street, Suite 2, Montreal, QC H4A 2N5 | 2001-04-17 |
| Le Magazine De La Maison Du Futur Inc. | 1175 Les Saules, Ste-dorothee, Laval, QC H7X 1W9 | 1997-04-09 |
| Nous Magazine Ltee. | 1390 Sherbrooke St West, Montreal, QC | 1972-12-11 |
| Magazine Swerve Inc. | 6852 Kildare Road, Cote St-luc, QC H4W 1B8 | 1989-11-14 |
| Rage Magazine Inc. | 1231 Sainte Catherine Ouest, Bur. 302, Montreal, QC H3G 1P5 | 2007-02-23 |
| Strut Magazine Inc. | 5670, ParГ© Street, Montreal, QC H4P 2M2 | 2002-10-03 |
| Magazine L'urbain Inc. | 1415, Rue Frank-carrel, Suite 130, QuÉbec, QC G1N 4N7 | 2009-08-27 |
| Technophilic Magazine Inc. | 6840 Fielding Avenue, Apt.# 102, Montreal, QC H4V 1N9 | 2011-05-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Kalimat Magazine.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.