EXALTATION SOUND CONSULTING INC. (Corporation# 8225796) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 15, 2012.
| Corporation ID | 8225796 |
| Business Number | 850622044 |
| Corporation Name |
EXALTATION SOUND CONSULTING INC. CONSULTATION SONORE EXALTATION INC. |
| Registered Office Address |
1193 Perrot Boulevard Notre-dame-de-l'ile-perrot QC J7V 0S5 |
| Incorporation Date | 2012-08-15 |
| Dissolution Date | 2019-11-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVE NICHOLAS | 1193 PERROT BOULEVARD, NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT QC J7V 0S5, Canada |
| CHANTAL NICHOLAS | 1193 PERROT BOULEVARD, NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT QC J7V 0S5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-08-15 | current | 1193 Perrot Boulevard, Notre-dame-de-l'ile-perrot, QC J7V 0S5 |
| Name | 2012-10-02 | current | EXALTATION SOUND CONSULTING INC. |
| Name | 2012-10-02 | current | CONSULTATION SONORE EXALTATION INC. |
| Name | 2012-08-15 | 2012-10-02 | EXHULTATION SOUND CONSULTATION INC. |
| Name | 2012-08-15 | 2012-10-02 | CONSULTATION SONORE EXHULTATION INC. |
| Status | 2019-11-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-08-15 | 2019-11-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-20 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-10-02 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2012-08-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1193 PERROT BOULEVARD |
| City | NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 0S5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11113003 Canada Inc. | 113 Rue Claude-lГ©veillГ©e, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2018-11-24 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| Kl34 Inc. | 2716 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2019-06-17 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 Rue Des AnГ©mones, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| Erp Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| The Glutensolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 Des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| Find all corporations in postal code J7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVE NICHOLAS | 1193 PERROT BOULEVARD, NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT QC J7V 0S5, Canada |
| CHANTAL NICHOLAS | 1193 PERROT BOULEVARD, NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT QC J7V 0S5, Canada |
| City | NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT |
| Post Code | J7V 0S5 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Equipement Sonore Smyth Limitee | 595 Industrial Park Rd, Longueuil, QC J4H 3V7 | 1967-05-25 |
| Canadian Association for Sound Ecology (case) | 12 Avondale Ave South, Waterloo, ON N2L 2C3 | 1997-06-13 |
| Select-o-sonore (canada) Ltd. | 7 R St. Vallier Est, Quebec, QC G1K 3N7 | 1971-02-18 |
| Sound Sound Sound Inc. | 497 Annette St, Toronto, ON M6P 1S1 | 2015-08-20 |
| L'echo Sonore Inc. | 142 Rue Melancon, Neufchatel, QC G2C 1G1 | 1978-02-22 |
| Systeme Sonore Apl Inc. | 3688 Rue Dandurand, Apt. 3, Montreal, QC H1X 1N8 | 1983-01-12 |
| Maison D'edition Sonore Editson | Cp 703, Alma, QC G8B 5W1 | 1983-03-25 |
| Sesky Technique Sonore Inc. | 317 De Bollene, Laval, QC H7N 5L5 | 1981-12-30 |
| L. & M. Innes Consulting Inc. | 117 North Road, Rr 3, Parry Sound, ON P2A 2W9 | 1996-04-24 |
| Sound Physiotherapy, Mobility and Rehabilitation Inc. | 261, 4th Avenue West, Owen Sound, ON N4K 4V1 | 2020-10-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on EXALTATION SOUND CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.