MEDMODO CORPORATION (Corporation# 8225737) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 16, 2012.
| Corporation ID | 8225737 |
| Business Number | 841997844 |
| Corporation Name | MEDMODO CORPORATION |
| Registered Office Address |
77 King Street West, Suite 400 Toronto-dominion Centre Toronto ON M5K 0A1 |
| Incorporation Date | 2012-10-16 |
| Dissolution Date | 2015-08-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CARTER KOLBECK | 40 FAIRWAY CRESCENT, WHITE CITY SK S4L 0A7, Canada |
| IAN CHEN | 1612 - 8 REAN DRIVE, TORONTO ON M2K 3B9, Canada |
| JEFF ALFONSI | 1202 - 167 CHURCH STREET, TORONTO ON M5B 1Y6, Canada |
| JOSHUA GIAMBATTISTA | 103 - 609 KING STREET, SASKATOON SK S7K 0N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-10-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-10-16 | current | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 |
| Name | 2012-10-16 | current | MEDMODO CORPORATION |
| Status | 2015-08-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-03-26 | 2015-08-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-10-16 | 2015-03-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-10-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hemace Holdings Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 1991-04-17 |
| SociÉtÉ ImmobiliÈre Ttl (guthrie) LtÉe | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 1997-05-06 |
| Orix Canada Ltd. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 1997-10-23 |
| La Compagnie Des Experts Pour Arbres Davey LimitÉe | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| Kieran Partners Holdings Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 1999-09-28 |
| Kieran Management Advisory Services Ltd. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 1999-09-28 |
| 3739902 Canada Limited | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2000-03-29 |
| Potter Electric Signal & Manufacturing Ltd. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 1963-07-19 |
| Ck Life Sciences (north America) Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2006-02-22 |
| Sleeman Breweries Ltd. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Emmpower Foundation | Suite 400-77 King St W, Toronto, ON M5K 0A1 | 2020-08-05 |
| Tiny Day Inc. | 77 King St. West, Suite 400, Td Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-12-09 |
| Northern Lakes Energy Holdings Ltd. | 77 King Street West, 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-09-03 |
| Gettis Storage Holdings Ltd. | 400 - 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-07-16 |
| 11350170 Canada Inc. | 400-77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-04-10 |
| Leaf Labs International Inc. | 77 King Stw., Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-02-15 |
| 10859150 Canada Inc. | 77 King St. W., Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2018-06-26 |
| Eliam Capital Corporation | Attn Larry Nevsky Dentons Canada LLP, 77 King Street West Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2018-03-13 |
| Sunlogics Inc. | Suite 400,, 77 King Street West, Toronto, ON M5K 0A1 | 2010-07-20 |
| Synaptic Research Alliance | 400-77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2003-09-05 |
| Find all corporations in postal code M5K 0A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CARTER KOLBECK | 40 FAIRWAY CRESCENT, WHITE CITY SK S4L 0A7, Canada |
| IAN CHEN | 1612 - 8 REAN DRIVE, TORONTO ON M2K 3B9, Canada |
| JEFF ALFONSI | 1202 - 167 CHURCH STREET, TORONTO ON M5B 1Y6, Canada |
| JOSHUA GIAMBATTISTA | 103 - 609 KING STREET, SASKATOON SK S7K 0N4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5K 0A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| La Corporation Agence Rep | 86 Bloor Street West, Suite 675, Toronto, ON | 1979-05-09 |
| C.t.m.r.o. International Corporation | 507 Place D'armes, Bureau 1585, Montreal, QC H2Y 2W8 | 2006-06-09 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| Tye-sil Corporation Ltee | 12225 Boul.industriel, Pointe-aux-trembles, QC H1B 5M7 | |
| Wfi Mortgage Corporation | 3449 Du MusГ©e Avenue, Montreal, QC H3G 2C8 | 2020-01-09 |
| Corporation Du Gaz De La Cite, Limitee | 505 University Ave, Toronto 2, ON M5G 1X4 | 1966-01-26 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| Antiarrhythmic Gateway Corporation Inc. | 83 West St-paul, Montreal, QC H2Y 1Z1 | 2009-11-03 |
| Gc General Control Systems Corporation | 244 Weighton Drive, Oakville, ON L6K 2R1 | 2019-04-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEDMODO CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.