CASE 2 (Called and Sent to The World) (Corporation# 8225702) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 15, 2012.
| Corporation ID | 8225702 |
| Business Number | 841425648 |
| Corporation Name | CASE 2 (Called and Sent to The World) |
| Registered Office Address |
172 Avenue Des Grands-jardins Gatineau QC J8V 0G1 |
| Incorporation Date | 2012-10-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALICE MVUKIYEHE | 57 RUE DE L'ELAN, GATINEAU QC J9J 2Y1, Canada |
| Dominique Péters | 172 Avenue Grands-Jardins, Gatineau QC J8V 0G1, Canada |
| CELESTIN BIMENYIMANA | 579 Rue Lahaie, Gatineau QC J8R 2V4, Canada |
| CHARLES UWITWONGEYE | 1855 RUE ST LOUIS, APT 4, GATINEAU QC J8T 4H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-10-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-03-24 | current | 172 Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0G1 |
| Address | 2012-10-15 | 2015-03-24 | 175 St Redempteur, Apt 6, Gatineau, QC J8X 2S5 |
| Name | 2012-10-15 | current | CASE 2 (Called and Sent to The World) |
| Status | 2012-10-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-12-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8589623 Canada Inc. | 187, Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0G1 | 2013-07-24 |
| 6763588 Canada Inc. | 160 Ave Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0G1 | 2007-05-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12262126 Canada Inc. | 38, Rue De Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2020-08-12 |
| 8187894 Canada Inc. | 42, Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2012-05-08 |
| Zaxia Inc. | 11 Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2006-02-14 |
| 4314450 Canada Inc. | 8 Ave. Des Grands Jardins, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2005-07-21 |
| 10733687 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-04-14 |
| 9417702 Canada Inc. | 74, Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2015-08-25 |
| 10772313 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-05-07 |
| Michelle Soucy Holdings Limited | 58 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A3 | 2000-07-28 |
| Netstate Inc. | 109 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2018-01-31 |
| 8142661 Canada Inc. | 158, Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2012-03-16 |
| Find all corporations in postal code J8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALICE MVUKIYEHE | 57 RUE DE L'ELAN, GATINEAU QC J9J 2Y1, Canada |
| Dominique Péters | 172 Avenue Grands-Jardins, Gatineau QC J8V 0G1, Canada |
| CELESTIN BIMENYIMANA | 579 Rue Lahaie, Gatineau QC J8R 2V4, Canada |
| CHARLES UWITWONGEYE | 1855 RUE ST LOUIS, APT 4, GATINEAU QC J8T 4H3, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J8V 0G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Case By Case Services Inc. | 2 Bartlett Road, Markham, ON L6C 2Y6 | 2018-09-13 |
| Investissements Apple-case LtГ©e | 1155 Rene Levesque West, Suite 2912, Montreal, QC H3B 2L5 | 1990-01-04 |
| The Canadian Association for Supported Employment (case) | 35 Waterloo Street, Stratford, ON N5A 7B2 | 2003-10-16 |
| A Company Called J.s.i. Inc. | 66 Gerrard St. East, 3rd Floor, Toronto, ON M5B 1G3 | 1979-08-13 |
| A Company Called Gord Inc. | 260 Richmond Street East, Suite 100, Toronto, ON M5A 1P4 | 2000-07-25 |
| World To World Trading Inc. | 4090 Boulevard Industriel, Laval, QC H7L 6V3 | 1997-09-12 |
| World's Web - World's Wildlife, Environment and Biosphere | 44 Harcourt Drive, Guelph, ON N1G 1J6 | 1991-04-17 |
| Les Г‰ditions Bgm World Inc. | 1980 Chemin Saint-henri, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2010-08-31 |
| New World Laboratories Inc. | 275 Armand-frappier Boulevard, Laval, QC H7V 4A7 | |
| New World Laboratories Inc. | 500 Cartier Blvd West, Laval, QC H7V 5B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on CASE 2 (Called and Sent to The World).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.