Toronto Design Offsite Festival (Corporation# 8225699) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 8, 2012.
| Corporation ID | 8225699 |
| Business Number | 803833300 |
| Corporation Name | Toronto Design Offsite Festival |
| Registered Office Address |
69 Melbourne Avenue Unit 3 Toronto ON M6K 1K6 |
| Incorporation Date | 2012-08-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Leslie Michelle Jen | 388 Richmond Street West, suite 921, Toronto ON M5V 3P1, Canada |
| JESSICA KAMPHORST | 171 PEARSON AVENUE, TORONTO ON M6R 1G4, Canada |
| Zviko Mhakayakora | 128 Peel Street, Thorold ON L2V 1B3, Canada |
| ILAN ISHAI | 4 Ridley Gardens, TORONTO ON M6R 2T8, Canada |
| Catherine Osborne | 61 Seaton Street, Toronto ON M5A 2T2, Canada |
| JULIAN JOHN MILLS | 390 Keewatin Avenue, Toronto ON M4P 2A5, Canada |
| SHAUN PATRICK MOORE | 72 Geary Avenue, TORONTO ON M6H 2B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-08-09 | current | 69 Melbourne Avenue, Unit 3, Toronto, ON M6K 1K6 |
| Address | 2014-08-10 | 2020-08-09 | 1214 Queen Street West, Studio 203, Toronto, ON M6J 1J6 |
| Address | 2013-07-09 | 2014-08-10 | 1214 Queen Street West, Studio 206, Toronto, ON M6J 1J6 |
| Address | 2012-08-08 | 2013-07-09 | 69, Melbourne Avenue, Unit 3, Toronto, ON M6K 1K6 |
| Name | 2012-08-08 | current | Toronto Design Offsite Festival |
| Status | 2012-08-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-08-09 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-06-30. |
| 2017-08-22 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2016-06-30. |
| 2012-08-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-20 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-07-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-18 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Berriman Bailey Foundation | 49 Melbourne Avenue, Toronto, ON M6K 1K6 | 2015-12-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Leslie Michelle Jen | 388 Richmond Street West, suite 921, Toronto ON M5V 3P1, Canada |
| JESSICA KAMPHORST | 171 PEARSON AVENUE, TORONTO ON M6R 1G4, Canada |
| Zviko Mhakayakora | 128 Peel Street, Thorold ON L2V 1B3, Canada |
| ILAN ISHAI | 4 Ridley Gardens, TORONTO ON M6R 2T8, Canada |
| Catherine Osborne | 61 Seaton Street, Toronto ON M5A 2T2, Canada |
| JULIAN JOHN MILLS | 390 Keewatin Avenue, Toronto ON M4P 2A5, Canada |
| SHAUN PATRICK MOORE | 72 Geary Avenue, TORONTO ON M6H 2B5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6K 1K6 |
| Category | design |
| Category + City | design + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Offsite Studios Ltd. | 714-221 Balliol Street, Toronto, ON M4S 1C8 | 2014-08-28 |
| Les Gouverneurs Du Festival D'art Dramatique Du Canada | 625 King Street, Toronto, ON M5V 1M5 | 1935-05-27 |
| Ottawa Fashion Design Festival | 139 Highbury Park Drive, Nepean, ON K2J 5Y1 | 2020-02-06 |
| Micro >> Offsite Inc. | 10 Inverness Rise Se, Calgary, AB T2Z 2X2 | 1989-12-19 |
| International Fashion Festival Toronto Inc. | 1137 Derry Road East, Mississauga, ON L5T 1P3 | 2013-07-25 |
| Micro>>offsite Inc. | 1109 Hickory Hollow Glen, Mississauga, ON L5W 1J4 | |
| Le Festival De Musique Francophone Fmf Inc. | 451 De L'eglise, Verdun, QC H4G 2M6 | 1993-07-19 |
| Festival Packaging Inc. | 8286 Cote De Liesse Road, St-laurent, QC H4T 1G7 | |
| Festival Packaging Inc. | 5700 Pare, Montreal, QC H4P 2M2 | 1992-07-21 |
| The Day of The Dead Festival | 6829 Rocque St., Orleans, ON K1C 1A3 | 2016-02-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Toronto Design Offsite Festival.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.