L'Г©change Internet de MontrГ©al Inc. (Corporation# 8225605) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 10, 2012.
| Corporation ID | 8225605 |
| Business Number | 832201248 |
| Corporation Name |
L'Г©change Internet de MontrГ©al Inc. Montreal Internet Exchange Inc. |
| Registered Office Address |
625 Rene-levesque Bureau 300 Montreal QC H3B 1R2 |
| Incorporation Date | 2012-10-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jonathan Senecal | 7787 de Bordeaux street,, Montreal QC H2E 2N2, Canada |
| Jonathan Breault | 563 Montée des Pionniers, Terrebonne QC J6V 1S2, Canada |
| Annie Pronovost | 261 Wilson St, Verdun QC H3E 1L2, Canada |
| Philippe Girard | 6660 Rue Drolet, Montréal QC H2S 2S8, Canada |
| Karl Morin | 6500 aut. Félix-Leclerc, Pointe-Claire QC H9R 0A5, Canada |
| Christopher Morrell | 536 Av. Walnut, St-Lambert QC J4P 2T8, Canada |
| Seth Crimmins | 37702 Old Town Springs Road, Chaumont NY 13622, United States |
| Roland Alarie | 190 Domaine Geoffroy, Saint-Jean-de-Matha QC J0K 2S0, Canada |
| Alyssa Moore | 1059 South Gower Drive, Kemptville ON K0G 1J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-10-10 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2012-10-10 | current | 625 Rene-levesque, Bureau 300, Montreal, QC H3B 1R2 |
| Name | 2012-10-10 | current | L'Г©change Internet de MontrГ©al Inc. |
| Name | 2012-10-10 | current | Montreal Internet Exchange Inc. |
| Status | 2012-10-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Logiciel Alpha Cco Inc. | 705-625 Boulevard RenГ©-lГ©vesque O, MontrГ©al, QC H3B 1R2 | 2015-11-30 |
| 7923082 Canada Ltd. | 625 Boul RenГ©-lГ©vesques O, Suite 900, MontrГ©al, QC H3B 1R2 | 2011-08-01 |
| 7524722 Canada Inc. | 625, RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, Suite 1400, Montreal, QC H3B 1R2 | 2010-04-13 |
| Fibrek Inc. | 625 Boul.renÉ-lÉvesque Ouest, Bureau 700, Montreal, QC H3B 1R2 | 2010-03-24 |
| Complexe D'habitation Melior - Terrasses Du Golf De La Prairie Inc. | 701 - 625 Boulevard RenГ©-lГ©vesque Ouest, MontrГ©al, QC H3B 1R2 | 2007-10-19 |
| 4425537 Canada Inc. | 625,boul. RenГ©-lГ©vesque Ouest, Bureau 701, Montreal, QC H3B 1R2 | 2007-05-04 |
| 6600522 Canada Inc. | 625, Boulevard RenГ©-lГ©vesque, Bureau 701, MontrГ©al, QC H3B 1R2 | 2006-08-01 |
| 4312571 Canada Inc. | 625, Boulevard RenГ©-lГ©vesque Ouest, #701, Montreal, QC H3B 1R2 | 2005-07-04 |
| 4312562 Canada Inc. | 625, Boulevard RenГ©-lГ©vesque Ouest, Bureau 701, Montreal, QC H3B 1R2 | 2005-07-04 |
| Texworth Properties Inc. | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 110, Montreal, QC H3B 1R2 | 2004-09-10 |
| Find all corporations in postal code H3B 1R2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jonathan Senecal | 7787 de Bordeaux street,, Montreal QC H2E 2N2, Canada |
| Jonathan Breault | 563 Montée des Pionniers, Terrebonne QC J6V 1S2, Canada |
| Annie Pronovost | 261 Wilson St, Verdun QC H3E 1L2, Canada |
| Philippe Girard | 6660 Rue Drolet, Montréal QC H2S 2S8, Canada |
| Karl Morin | 6500 aut. Félix-Leclerc, Pointe-Claire QC H9R 0A5, Canada |
| Christopher Morrell | 536 Av. Walnut, St-Lambert QC J4P 2T8, Canada |
| Seth Crimmins | 37702 Old Town Springs Road, Chaumont NY 13622, United States |
| Roland Alarie | 190 Domaine Geoffroy, Saint-Jean-de-Matha QC J0K 2S0, Canada |
| Alyssa Moore | 1059 South Gower Drive, Kemptville ON K0G 1J0, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B 1R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Montreal Internet of Things Alliance | 3 Place Ville-marie, Suite 400, MontrГ©al, QC H3B 2E3 | 2016-04-01 |
| Toronto Internet Exchange Community | 150 John Street, 7th Floor, Toronto, ON M5V 3E3 | |
| Itt Internet Trade Technology Inc. | 1176 Rue Bishop, Suite 300, Montreal, QC H3G 2E3 | 1999-04-19 |
| Internet Security Systems (r.m.) Inc. | 6600 Decarie, Suite 240, Montreal, QC H3X 2K4 | 1994-09-30 |
| Net-wall Internet Security Inc. | 400-3, Place Ville-marie, MontrÉal, QC H3B 2E3 | 2005-07-22 |
| Mediascrape - The Internet Broadcast News Company Inc. | 4197, De Hampton Avenue, Montreal, QC H4A 2L1 | 2005-04-28 |
| Premier Internet Corporatif Du Canada Inc. | 2110 Decarie Blvd, Suite 100, Montreal, QC H4A 3J3 | 1995-11-22 |
| Portail Internet Magnett Inc. | 1250 Rene Levesque Blvd W, Suite 2500, Montreal, QC H3B 4Y1 | 1994-12-19 |
| Interfusion Internet Strategies Inc. | 800 Boul. Rene Levesque Ouest, Bur. 1100, Montreal, QC H3B 1X9 | 1997-06-11 |
| Liste D'internet International V.v. Inc. | 1010 De La Gauchetiere St W, Suite 1200, Montreal, QC H3B 2P9 | 1996-10-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'Г©change Internet de MontrГ©al Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.