BROADCASTING ACCESSIBILITY FUND (BAF), INC. (Corporation# 8225583) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 10, 2012.
| Corporation ID | 8225583 |
| Business Number | 846485936 |
| Corporation Name |
BROADCASTING ACCESSIBILITY FUND (BAF), INC. LE FONDS POUR L'ACCESSIBILITÉ DE LA RADIODIFFUSION (FAR), INC. |
| Registered Office Address |
251 Loretta Avenue South Ottawa ON K1S 4P6 |
| Incorporation Date | 2012-10-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Brian Perdue | 14 Angela Street, Bradford ON L3Z 0R2, Canada |
| Marcia Yale | 3 Burrow Pit Lane, Huntsville ON P1H 1X3, Canada |
| Gordon Fletcher | 3326 Laurel Crescent, Trail BC V1R 4M5, Canada |
| Jerry Lucas | 10 Overlea Blvd, Toronto ON M4H 1A4, Canada |
| David Bennett | 160 Elgin Street, Ottawa ON K1P 2C4, Canada |
| Lisa Anderson | 201-345 Waverley Street, Ottawa ON K2P 0W4, Canada |
| Rajesh Malik | 4650 Cumberland Street, Montreal QC H4B 2L4, Canada |
| Soo Kim | 100 Front Street, Toronto ON M5A 1E1, Canada |
| Charlene Caines | 25 Highway 10, Baie Verte NL A0K 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-10-10 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-16 | current | 251 Loretta Avenue South, Ottawa, ON K1S 4P6 |
| Address | 2012-10-10 | 2017-05-16 | 2600 - 160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 |
| Name | 2012-10-10 | current | BROADCASTING ACCESSIBILITY FUND (BAF), INC. |
| Name | 2012-10-10 | current | LE FONDS POUR L'ACCESSIBILITÉ DE LA RADIODIFFUSION (FAR), INC. |
| Status | 2012-10-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8498741 Canada Inc. | C-229 Loretta Avenue South, Ottawa, ON K1S 4P6 | 2013-04-18 |
| 8075379 Canada Inc. | 13-237 Loretta Ave. S, Ottawa, ON K1S 4P6 | 2012-01-09 |
| 6673210 Canada Inc. | 237 Loretta Ave. South, Suite 10, Ottawa, ON K1S 4P6 | 2006-12-14 |
| Connectus Consulting Inc. | 251 Loretta Ave, Ottawa, ON K1S 4P6 | 2004-01-15 |
| 6052703 Canada Inc. | 213 Loretta St., Ottawa, ON K1S 4P6 | 2003-01-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6602614 Canada Inc. | 13 Montcalm St, Ottawa, ON K1S 0A2 | 2006-07-24 |
| 4052315 Canada Inc. | 11 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A2 | 2002-04-25 |
| Jim Patrick & Associates Inc. | 11 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A2 | 2017-11-27 |
| B Free Productions Inc. | 18-30 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2020-03-09 |
| Every Acton Inc. | Unit 24 - 30 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2018-06-02 |
| Devamo Inc. | 30 Montcalm St, Unit 21, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2014-06-10 |
| Ironactive Inc. | 22-30 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2002-10-02 |
| Havelock Consulting Inc. | 69 Havelock Street, Unit #1, Ottawa, ON K1S 0A4 | 2019-07-30 |
| Millantria Corporation | 59 Havelock Street, Ottawa, ON K1S 0A4 | 2007-11-13 |
| 7126883 Canada Inc. | 51 Havelock Street, Ottawa, ON K1S 0A4 | 2009-02-19 |
| Find all corporations in postal code K1S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Brian Perdue | 14 Angela Street, Bradford ON L3Z 0R2, Canada |
| Marcia Yale | 3 Burrow Pit Lane, Huntsville ON P1H 1X3, Canada |
| Gordon Fletcher | 3326 Laurel Crescent, Trail BC V1R 4M5, Canada |
| Jerry Lucas | 10 Overlea Blvd, Toronto ON M4H 1A4, Canada |
| David Bennett | 160 Elgin Street, Ottawa ON K1P 2C4, Canada |
| Lisa Anderson | 201-345 Waverley Street, Ottawa ON K2P 0W4, Canada |
| Rajesh Malik | 4650 Cumberland Street, Montreal QC H4B 2L4, Canada |
| Soo Kim | 100 Front Street, Toronto ON M5A 1E1, Canada |
| Charlene Caines | 25 Highway 10, Baie Verte NL A0K 1B0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1S 4P6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Broadcasting Participation Fund (bpf), Inc. | 2600 - 160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2012-09-06 |
| Le Fonds Pour Les Orphelins De Roumanie | 8 Kimberley Ave., Toronto, ON M4E 2Z2 | 1990-03-06 |
| The Women's Future Fund | 215 Spadina Avenue, Suite 350, Toronto, ON M5T 2C7 | 1999-04-15 |
| Legacy Fund for The Environment Lfe | 288 Rue Dubreuil, Sainte-anne-de-bellevue, QC H9X 4A6 | 2015-07-07 |
| The Canadian Bar Law for The Future Fund | 1200- 66 Slater Street, Ottawa, ON K1P 5H1 | 1984-11-30 |
| Cip/icu Planning Student Trust Fund | 1112-141 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1989-10-26 |
| Black Academic Scholarship Fund | 3270 Prince Charles, St-hubert, QC J3Y 4X4 | 1996-03-13 |
| Le Fonds Du Centenaire Pour Les Anciens Canadiens | 1275 Rue Saint-antoine Ouest, MontrГ©al, QC H3C 5L2 | 2009-11-06 |
| The Primate's World Relief and Development Fund | 80 Hayden Street, Toronto, ON M4Y 3G2 | 2000-05-30 |
| La Ligue De La Radiodiffusion Canadienne | P.o.box 1504, Ottawa, ON K1P 5R5 | 1973-11-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on BROADCASTING ACCESSIBILITY FUND (BAF), INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.