Turnbull School Ltd. (Corporation# 8225524) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8225524 |
| Business Number | 105423180 |
| Corporation Name | Turnbull School Ltd. |
| Registered Office Address |
1132 Fisher Avenue Ottawa ON K1Z 6P7 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDGAR CLINCH | 6952 VIOLA STREET, NORTH GOWER ON K0A 2T0, Canada |
| CRAIG DUNN | 6628 OTTAWA STREET, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| Madeleine Gaudet-Clinch | 6952 Viola Street, North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| Tracy Dunn | 6628 Ottawa St, Richmond ON K0A 2Z0, Canada |
| GARETH REID | 31 SHAWGLEN WAY, OTTAWA ON K2J 5M2, Canada |
| Catherine Ferry | 31 Shawglen Way, Ottawa ON K2J 5M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-10-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-10-01 | current | 1132 Fisher Avenue, Ottawa, ON K1Z 6P7 |
| Name | 2012-10-01 | current | Turnbull School Ltd. |
| Status | 2012-10-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-11 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2012-10-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 1847309. Section: 184 1 |
| 2012-10-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8225184. Section: 184 1 |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Turnbull School Ltd. | 1132 Fisher Avenue, Ottawa, ON K1Z 6P7 | 1985-02-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8225184 Canada Inc. | 1132 Fisher Avenue, Ottawa, ON K1Z 6P7 | 2012-09-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Turnbull School Ltd. | 1132 Fisher Avenue, Ottawa, ON K1Z 6P7 | 1985-02-19 |
| 12527065 Canada Inc. | 104, 1140 Fisher Avenue, Ottawa, ON K1Z 6P7 | 2020-11-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bohoma Investments Inc. | 334 Churchill Avenue, Ottawa, ON K1Z 5B9 | 2005-10-11 |
| Satellite Forces International Inc. | 417 Hilson Ave., Ottawa, ON K1Z 6B9 | 2005-04-08 |
| 12309629 Canada Inc. | 510-1600, Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2020-09-01 |
| Sentinel House Security Corporation | 510-1600 Carling Ave., Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2008-05-06 |
| Chibas Consulting Inc. | C/o 510-1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2007-09-12 |
| 3703690 Canada Inc. | 510-1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2000-02-07 |
| Bruan Co. Ltee | 1600, Carling Ave., Suite 510, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 1965-10-26 |
| 6211780 Canada Inc. | 510-1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2004-03-24 |
| Le Sommet Educational Enterprises Inc. | 510-1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2004-03-26 |
| Anjelika Educational Entreprises Inc. | 510-1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 0A1 | 2004-03-26 |
| Find all corporations in postal code K1Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDGAR CLINCH | 6952 VIOLA STREET, NORTH GOWER ON K0A 2T0, Canada |
| CRAIG DUNN | 6628 OTTAWA STREET, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| Madeleine Gaudet-Clinch | 6952 Viola Street, North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| Tracy Dunn | 6628 Ottawa St, Richmond ON K0A 2Z0, Canada |
| GARETH REID | 31 SHAWGLEN WAY, OTTAWA ON K2J 5M2, Canada |
| Catherine Ferry | 31 Shawglen Way, Ottawa ON K2J 5M2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1Z 6P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Friends of St. Andrew's School, The International School of The Bahamas | 181 Bay St, Suite 1800, Box 754, Toronto, ON M5J 2T9 | 2006-02-16 |
| Arbitracan Inc. | 1175 Turnbull, # 125, QuГ©bec, QC G1R 5L5 | 1985-03-01 |
| C.m.c. Turnbull Partitions Inc. | 42 Rue Dalpe, Hull, QC J8Y 2Y8 | 1999-03-30 |
| 6409849 Canada Ltd. | 7 Turnbull Dr, Brantford, ON N3T 0K4 | 2005-06-22 |
| Rijak Consulting Inc. | 15 Mac Turnbull Dr, St Catharines, ON L2S 3Y5 | 2006-08-11 |
| 3926273 Canada Inc. | 1175 Av Turnbull, 908, QuГ©bec, QC G1R 5L5 | 2001-07-31 |
| Harryamrit Trucking Inc. | 25 Turnbull Dr, Brantford, ON N3T 0K4 | 2017-09-18 |
| 10528790 Canada Inc. | 76 Mac Turnbull Dr, St Catharines, ON L2S 4B1 | 2017-12-06 |
| Placements Danicro Inc. | 1175 Turnbull App 708, QuГ©bec, QC G1R 5L5 | 1983-02-22 |
| Zonelife Inc. | 155b Turnbull Drive, Cambridge, ON N1T 1C6 | 2007-01-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Turnbull School Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.