International Organization for Collaborative Outcome Management (Corporation# 8225494) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 28, 2012.
| Corporation ID | 8225494 |
| Business Number | 847424736 |
| Corporation Name | International Organization for Collaborative Outcome Management |
| Registered Office Address |
10 Lillico Drive Ottawa ON K1V 0G5 |
| Incorporation Date | 2012-09-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Atiq ur Rehman | People Talent Tech Sdn. Bhd. C-2-15, CoPlace 1, 2270 Jalan Usahawan 2, Cyberjaya 63000, Malaysia |
| Awuor Ponge | Corner House, Nairobi;, P.O. Box 6314 – 00100 GPO Nairobi, Kenya, Nairobi, Kenya , Kenya |
| ISHWAR AWASTHI | KAMAYANI KUNJ, I.P. EXTENSION,, FLAT #90, PATPAR GANJ, DELHI 110092, India |
| PRABIN CHITRAKAR | 871 KHA, SWOYAMBHU MARG (1), BHAGWANPAU, SWOYAMBHU-15, KATHMANDU , Nepal |
| ZICKY HAMMUD | 1404-85 BRONSON AVE., OTTAWA ON K1R 6G7, Canada |
| DENNIS BRODIE | 1814 PLAYFAIR DRIVE, OTTAWA ON K1H 5S1, Canada |
| ZICKY HAMMUD | 85 BRONSON AVENUE, APT. 1404, OTTAWA ON K1R 6H7, Canada |
| VELAYUTHAN SIVAGNANASOTHY | 135/4 KIRULA RD., COLOMBO-5 , Sri Lanka |
| ABU HANIF | 16/18 THE RADISON 4B, BLOCK B, BABOR RD., MOHAMMADPUR, DHAKA -1207 , Bangladesh |
| SANDIRAN PREMAKANTHAN | 10 LILLICO DR., OTTAWA ON K1V 0G5, Canada |
| SANDRIAN PREMAKANTHAN | 10 LILLICO DRIVE, OTTAWA ON K1V 0G5, Canada |
| ABDUL GHANI | HEALTHNET TPO, KABUL , Afghanistan |
| GHULAM MUSTAFA | HOUSE NO. 73, ST 42, G 10/4, ISLAMABAD , Pakistan |
| KUNZANG LHAMU | TASHICHHODZONG, BOX 127, THIMPHU , Bhutan |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2012-09-28 | current | 10 Lillico Drive, Ottawa, ON K1V 0G5 |
| Name | 2012-09-28 | current | International Organization for Collaborative Outcome Management |
| Status | 2012-09-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-20 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-10-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-10-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Atiq ur Rehman | People Talent Tech Sdn. Bhd. C-2-15, CoPlace 1, 2270 Jalan Usahawan 2, Cyberjaya 63000, Malaysia |
| Awuor Ponge | Corner House, Nairobi;, P.O. Box 6314 – 00100 GPO Nairobi, Kenya, Nairobi, Kenya , Kenya |
| ISHWAR AWASTHI | KAMAYANI KUNJ, I.P. EXTENSION,, FLAT #90, PATPAR GANJ, DELHI 110092, India |
| PRABIN CHITRAKAR | 871 KHA, SWOYAMBHU MARG (1), BHAGWANPAU, SWOYAMBHU-15, KATHMANDU , Nepal |
| ZICKY HAMMUD | 1404-85 BRONSON AVE., OTTAWA ON K1R 6G7, Canada |
| DENNIS BRODIE | 1814 PLAYFAIR DRIVE, OTTAWA ON K1H 5S1, Canada |
| ZICKY HAMMUD | 85 BRONSON AVENUE, APT. 1404, OTTAWA ON K1R 6H7, Canada |
| VELAYUTHAN SIVAGNANASOTHY | 135/4 KIRULA RD., COLOMBO-5 , Sri Lanka |
| ABU HANIF | 16/18 THE RADISON 4B, BLOCK B, BABOR RD., MOHAMMADPUR, DHAKA -1207 , Bangladesh |
| SANDIRAN PREMAKANTHAN | 10 LILLICO DR., OTTAWA ON K1V 0G5, Canada |
| SANDRIAN PREMAKANTHAN | 10 LILLICO DRIVE, OTTAWA ON K1V 0G5, Canada |
| ABDUL GHANI | HEALTHNET TPO, KABUL , Afghanistan |
| GHULAM MUSTAFA | HOUSE NO. 73, ST 42, G 10/4, ISLAMABAD , Pakistan |
| KUNZANG LHAMU | TASHICHHODZONG, BOX 127, THIMPHU , Bhutan |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 0G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Metric Asset Management Gp Inc. | 110 Yonge Street, Suite 1602, Toronto, ON M5C 1T4 | |
| The Collaborative La Collaborative Incorporated | University Hall 310a, 1280 Main Street West, Hamilton, ON L8S 4L8 | 2018-01-08 |
| International Promotional Organization I.p.o. Inc. | 1819 Boul Rene Levesque West, 2nd Floor, Montreal, QC H3H 2P5 | 1988-02-25 |
| Collaborative Artist Management and Productions Inc. | 29 Mcrae Dr., Toronto, ON M4G 1S1 | 2016-10-06 |
| Organisation Internationale Des Gestionnaires De Service En Vol | 2000 Rue Peel, Montreal, QC H3A 2R4 | 1992-11-26 |
| Outcome Consultants Inc. | 404 Picadilly Ave, Ottawa, ON K1Y 0H4 | 2012-10-31 |
| Open Architecture Collaborative Canada | 843 Gerrard Street East, Suite 200, Toronto, ON M4M 1Y8 | 2017-11-07 |
| Outcome Ready Software Inc. | 91 Toronto Street, Barrie, ON L4N 1V1 | 2017-07-20 |
| Development Organization for Designers and Artisans International (doda International) | 275 Cameron St. E, Cannington, ON L0E 1E0 | 2014-06-18 |
| Canadian Collaborative for Engagement and Conflict Management Inc. | 138 Flora Street, Ottawa, ON K1R 5R5 | 2020-07-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on International Organization for Collaborative Outcome Management.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.