CoopГ©rative Aequitas Essences Corp. (Corporation# 8225460) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 25, 2012.
| Corporation ID | 8225460 |
| Business Number | 839853538 |
| Corporation Name | CoopГ©rative Aequitas Essences Corp. |
| Registered Office Address |
392 Ave. Vincent Massey Ottawa ON K1K 1R7 |
| Incorporation Date | 2012-09-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JULIEN GEREMIE | 203 - 211 RUE BELL NORD, OTTAWA ON K1R 7E3, Canada |
| ABDOU ABDALLAH | 392 AVE. VINCENT MASSEY, OTTAWA ON K1K 1R7, Canada |
| YOUSSOUF HASSANE | 122 RUE VALIN, GATINEAU QC J8Y 4W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-25 | current |
Canada Cooperatives Act (Coop Act) Loi canadienne sur les coopГ©ratives (LCOOP) |
| Address | 2012-09-25 | current | 392 Ave. Vincent Massey, Ottawa, ON K1K 1R7 |
| Name | 2012-09-25 | current | CoopГ©rative Aequitas Essences Corp. |
| Status | 2012-09-25 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JULIEN GEREMIE | 203 - 211 RUE BELL NORD, OTTAWA ON K1R 7E3, Canada |
| ABDOU ABDALLAH | 392 AVE. VINCENT MASSEY, OTTAWA ON K1K 1R7, Canada |
| YOUSSOUF HASSANE | 122 RUE VALIN, GATINEAU QC J8Y 4W2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 1R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tm4g Inc. | 19, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2017-10-16 |
| Vertical 7 Inc. | 24 Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2019-04-18 |
| 9048502 Canada Inc. | 6a-1, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2014-10-10 |
| 9240985 Canada Inc. | 19, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2015-03-31 |
| 9241027 Canada Inc. | 19, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2015-03-31 |
| 8940169 Canada Inc. | 19, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2014-06-30 |
| Filosofia Distributions Inc. | 31, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1995-09-27 |
| 3914780 Canada Inc. | 12 Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | |
| Gestion De Patrimoine Mt Inc. | 19, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2017-03-22 |
| 6322816 Canada Inc. | 19, Rue De La CoopГ©rative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2004-12-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on CoopГ©rative Aequitas Essences Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.