90816 CANADA LIMITEE (Corporation# 822531) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 1979.
| Corporation ID | 822531 |
| Business Number | 872558481 |
| Corporation Name | 90816 CANADA LIMITEE |
| Registered Office Address |
2824 Quatre-bourgeois Ste-foy QC G1V 1X9 |
| Incorporation Date | 1979-03-19 |
| Dissolution Date | 1988-02-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LEO BEAUMONT | 3228, MONTREUX, STE-FOY QC G1W 4S4, Canada |
| MARCEL DUMONT | 2804, QUATRE BOURGEOIS, STE-FOY QC G1V 1X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-03-18 | 1979-03-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-03-19 | current | 2824 Quatre-bourgeois, Ste-foy, QC G1V 1X9 |
| Name | 1979-03-19 | current | 90816 CANADA LIMITEE |
| Status | 1988-02-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-11-09 | 1988-02-25 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1979-03-19 | 1987-11-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-02-25 | Dissolution | |
| 1987-11-09 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1979-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1985-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1985-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1985-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Gourmet Broker (1989) Inc. | 2824 Quatre-bourgois, Sainte-foy, QC G1V 1X9 | 1986-12-02 |
| Immeubles Dujo Inc. | 2824 Chemin Des Quatre-bourgeois, Ste-foy, QC G1V 1X9 | 1977-10-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Food Regulatory Science Society | 2425, Rue De L'agriculture, , Pavillon Comtois Cmt 1309, QuГ©bec, QC G1V 0A6 | 2020-09-28 |
| Bio6 Inc. | 2305 Rue De L'universitГ©, QuГ©bec, QC G1V 0A6 | 2020-03-26 |
| Nice Roy Canada Inc. | 2325 Rue De L'universitГ©, Chambre 3705, Quebec, QC G1V 0A6 | 2019-08-07 |
| Aedepul | 2300 Rue De La Terrasse, QuГ©bec, QC G1V 0A6 | 2016-09-21 |
| R-biopharm Canada Inc. | 2440, Boulevard Hochelaga, Suite 2729d, QuГ©bec, QC G1V 0A6 | 2016-08-31 |
| Amundsen Science | 1045 Av. De La MГ©decine, Local 3432, Pavi. Alexandre-vachon, UniversitГ© Laval, QuГ©bec, QC G1V 0A6 | 2015-04-30 |
| Icef12 | UniversitГ© Laval (attn. Cristina Ratti), 2425 Rue De L'agriculture (room 2407), QuГ©bec, QC G1V 0A6 | 2013-09-11 |
| Vacs International Inc. | 2320 Rue Des Bibliotheques, Quebec, QC G1V 0A6 | 2009-03-23 |
| Association Pour Les IngrГ©dients SantГ© En Alimentation (a.i.s.a.) | 2440 Boulevard Hochelaga, Quebec, QC G1V 0A6 | 2005-11-29 |
| Mngsf Inc. | 2325 Rue De La Terasse, Bureau 1661 C.p. 3811, Quebec, QC G1V 0A6 | 2005-05-24 |
| Find all corporations in postal code G1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LEO BEAUMONT | 3228, MONTREUX, STE-FOY QC G1W 4S4, Canada |
| MARCEL DUMONT | 2804, QUATRE BOURGEOIS, STE-FOY QC G1V 1X7, Canada |
| City | STE-FOY |
| Post Code | G1V1X9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 80824 Canada Limitee | Rr #1, Lennoxville, QC | 1976-11-29 |
| 87235 Canada Limitee | C.p.38, Gatineau, QC | 1978-06-14 |
| 86907 Canada Limitee | Bp 145, St Lambert, QC | 1978-05-18 |
| 85128 Canada Limitee | 10-974 Rue Roy Est, MontrГ©al, QC H2L 1E8 | 1977-11-02 |
| 141930 Canada Limitee | C.p. 545, Prevost, QC J0R 1T0 | 1985-04-30 |
| 110750 Canada Limitee | 146 3e Avenue, Val D'or, QC | 1981-09-24 |
| 93621 Canada Limitee | 360 Rue Marchand, J2c 4n9, QC | 1979-08-27 |
| Global Air Cushion Vehicle Consultants Limitee | 205 Sydenham St, London, ON | 1975-05-26 |
| 101827 Canada Limitee | 1121 6e Avenue, Val D'or, QC | 1981-01-13 |
| 91548 Canada Limitee | Cte Kamouraska, La Pocatiere, QC | 1979-05-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on 90816 CANADA LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.