DISHAREE (Corporation# 8225290) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 19, 2012.
| Corporation ID | 8225290 |
| Business Number | 835738048 |
| Corporation Name | DISHAREE |
| Registered Office Address |
3 Allister Avenue Scarborough ON M1M 3K7 |
| Incorporation Date | 2012-10-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 9 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SNM AKHTARUZZAM-AN | 675 SCARLETT ROAD, TORONTO ON M9P 2T2, Canada |
| ASIF KHAN | 57 PIDGEON ST, SCARBOROUGH ON M1L 0C9, Canada |
| SALAHUDDIN AHMED | 1505-50 BURNHILL ROAD, SCARBOROUGH ON M1L 4R3, Canada |
| SAYEED AHMED | 1403-52 MABELLE AVENUE, TORONTO ON M9A 4X9, Canada |
| KAMRUL KABIR | 10 BERGAMOT AVE., APT. 104, ETOBICOKE ON M9W 1V9, Canada |
| LUTFUL KARIM | 111 SANDOWN AVENUE, TORONTO ON M1N 3W6, Canada |
| MOHAMMAD ABU HANIF | 1403-263 PHARMACY AVE., SCARBOROUGH ON M1L 3E8, Canada |
| SAAD MOHAMMED HYDER | 105-335 VAN HORNE AVENUE, NORTH YORK ON M2J 2V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-10-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-12-14 | current | 3 Allister Avenue, Scarborough, ON M1M 3K7 |
| Address | 2015-12-08 | 2015-12-14 | 3 Allister Ave., Scarborough, ON M1M 3K7 |
| Address | 2013-08-27 | 2015-12-08 | 122 Newport Avenue, Toronto, ON M1L 1J5 |
| Address | 2012-10-19 | 2013-08-27 | 303-3 Massey Square, Toronto, ON M4C 5L5 |
| Name | 2012-10-19 | current | DISHAREE |
| Status | 2012-10-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-09-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 3 ALLISTER AVENUE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1M 3K7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8460639 Canada Inc. | 17 Wadena Court, Scarborough, ON M1M 0A1 | 2013-03-13 |
| 12426048 Canada Inc. | 63 National Street, Scarborough, ON M1M 0A3 | 2020-10-19 |
| Nigamsudha Inc. | 101 National St, Scarborough, ON M1M 0A3 | 2018-03-10 |
| Different Take Productions Inc. | 67 National St, Toronto, ON M1M 0A3 | 2017-05-14 |
| 9935002 Canada Corporation | 97 National St, Toronto, ON M1M 0A3 | 2016-10-06 |
| 9414797 Canada Inc. | 77 National Street, Scarborough, ON M1M 0A3 | 2015-08-21 |
| 9368671 Canada Inc. | 103 National Street, Toronto, ON M1M 0A3 | 2015-07-14 |
| Jr Computech Inc. | 77 National St, Toronto, ON M1M 0A3 | 2014-02-01 |
| Leet Process Control Ltd. | 33, National Street, Toronto, ON M1M 0A3 | 2008-05-13 |
| 7576064 Canada Incorporated | 127 National Street, Scarborough, ON M1M 0A4 | 2010-06-11 |
| Find all corporations in postal code M1M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SNM AKHTARUZZAM-AN | 675 SCARLETT ROAD, TORONTO ON M9P 2T2, Canada |
| ASIF KHAN | 57 PIDGEON ST, SCARBOROUGH ON M1L 0C9, Canada |
| SALAHUDDIN AHMED | 1505-50 BURNHILL ROAD, SCARBOROUGH ON M1L 4R3, Canada |
| SAYEED AHMED | 1403-52 MABELLE AVENUE, TORONTO ON M9A 4X9, Canada |
| KAMRUL KABIR | 10 BERGAMOT AVE., APT. 104, ETOBICOKE ON M9W 1V9, Canada |
| LUTFUL KARIM | 111 SANDOWN AVENUE, TORONTO ON M1N 3W6, Canada |
| MOHAMMAD ABU HANIF | 1403-263 PHARMACY AVE., SCARBOROUGH ON M1L 3E8, Canada |
| SAAD MOHAMMED HYDER | 105-335 VAN HORNE AVENUE, NORTH YORK ON M2J 2V1, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1M 3K7 |
Please comment or provide details below to improve the information on DISHAREE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.