The Scottish Society of Ottawa (Corporation# 8225249) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2012.
| Corporation ID | 8225249 |
| Business Number | 845800846 |
| Corporation Name | The Scottish Society of Ottawa |
| Registered Office Address |
825 Provost Drive Ottawa ON K1V 6X5 |
| Incorporation Date | 2012-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jane Torrance | 23 Mary Street, Mississippi Mills ON K0A 1A0, Canada |
| Sherry Sharpe | 9 Shannondoe Crescent, Ottawa ON K2M 2C8, Canada |
| Elizabeth MacLeod | 12 - 235 Charlotte Street, Ottawa ON K1N 8L4, Canada |
| Heather Theoret | 6 Soho Crescent, Ottawa ON K2J 2W4, Canada |
| Andrea Segal MacLeod | 37 Front Street, Finch ON K0C 1K0, Canada |
| Christine Guay | 339 Twilight Avenue, Russell ON K4R 1G7, Canada |
| Wayne MacDonald | 212- 200 Lett Street, Ottawa ON K1R 0A7, Canada |
| Jennifer Hill | TBC, Ottawa ON K1Z 6R6, Canada |
| Don Cummer | 466 Riverdale Avenue, Ottawa ON K1S 1S2, Canada |
| Rachel Worton | 1053 Upper Dwyer Hill Road, Ottawa ON K0A 1L0, Canada |
| Fiona Morrison | 825 Provost Drive, Ottawa ON K1V 6X5, Canada |
| Dave Johnston | 14 Borealis Crescent, Ottawa ON K1K 4T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-06-21 | current | 825 Provost Drive, Ottawa, ON K1V 6X5 |
| Address | 2018-12-11 | 2020-06-21 | 60 River Garden Private, Ottawa, ON K1V 1M8 |
| Address | 2012-09-14 | 2018-12-11 | 5 Sheba Private, Ottawa, ON K1K 4K8 |
| Name | 2012-09-14 | current | The Scottish Society of Ottawa |
| Status | 2012-09-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-29 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2020-06-21 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2012-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-04 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jane Torrance | 23 Mary Street, Mississippi Mills ON K0A 1A0, Canada |
| Sherry Sharpe | 9 Shannondoe Crescent, Ottawa ON K2M 2C8, Canada |
| Elizabeth MacLeod | 12 - 235 Charlotte Street, Ottawa ON K1N 8L4, Canada |
| Heather Theoret | 6 Soho Crescent, Ottawa ON K2J 2W4, Canada |
| Andrea Segal MacLeod | 37 Front Street, Finch ON K0C 1K0, Canada |
| Christine Guay | 339 Twilight Avenue, Russell ON K4R 1G7, Canada |
| Wayne MacDonald | 212- 200 Lett Street, Ottawa ON K1R 0A7, Canada |
| Jennifer Hill | TBC, Ottawa ON K1Z 6R6, Canada |
| Don Cummer | 466 Riverdale Avenue, Ottawa ON K1S 1S2, Canada |
| Rachel Worton | 1053 Upper Dwyer Hill Road, Ottawa ON K0A 1L0, Canada |
| Fiona Morrison | 825 Provost Drive, Ottawa ON K1V 6X5, Canada |
| Dave Johnston | 14 Borealis Crescent, Ottawa ON K1K 4T4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 6X5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Scottish Immigrant Aid Society | 401 9th Avenue S.w., Suite 2000, Calgary, AB T2P 4Z4 | 1923-10-10 |
| Scottish Studies Society | 30 Exeter Road, Apt 3052, Ajax, ON L1S 2J6 | 1998-03-23 |
| Victoria Scottish Community Centre Society | 4161 Granville Avenue, Victoria, BC V9E 2C9 | 2015-09-15 |
| Black Watch Scottish Arts Society | 1195 Sherbrooke Ouest, Montreal, QC H3A 1H9 | 2015-05-21 |
| Barrhaven Scottish Rugby Football Club | 900 Greenbank Road, Suite 352, Ottawa, ON K2P 4P6 | 2006-11-15 |
| Distribution De Liqueur Scottish Island (canada) Inc. | 1010 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 1994-06-16 |
| Ottawa Humane Society | 245 West Hunt Club Road, Ottawa, ON K2E 1A6 | |
| Scottish Sportswear Limited | P.o.box 816, Victoria, BC | 1969-02-12 |
| Scottish Triple Inc. | 43 Dalhousie Avenue, St. Catharines, ON L2N 4W8 | 2018-10-10 |
| Pan Scottish Holdings Ltd. | 504 Main Street, Suite 412, Winnipeg, MB R3B 1E8 | 1981-04-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Scottish Society of Ottawa.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.