ABORIGINAL VETERANS AUTOCHTONES (A.V.A.) (Corporation# 8225192) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2012.
| Corporation ID | 8225192 |
| Business Number | 852964246 |
| Corporation Name | ABORIGINAL VETERANS AUTOCHTONES (A.V.A.) |
| Registered Office Address |
370, Forest Street Apt. 816 Ottawa ON K2B 8B3 |
| Incorporation Date | 2012-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN K MCDONALD | APT 418, 3103-137 AVENUE, EDMONTON AB T5A 0G4, Canada |
| LUC O'BOMSAWIN | 675, RUE CHEF, MAURICE SEBASTIEN, WENDAKE QC G0A 4V0, Canada |
| Debbie Eisan | 1101 Waverley Road, Waverley NS B2R 1W3, Canada |
| ALEX L MAURICE | LOT 2/3 BLOCK G, BEAUVAL SK S0M 0G0, Canada |
| Trevor Whitten | 2393 Fleetwood Court, Victoria BC V9B 5X3, Canada |
| JOHN JEWITT | 839, TAVISTOCK ROAD, OTTAWA ON K2B 5N3, Canada |
| ROBERT THIBEAU | 1367, PERRADICE DRIVE, KINGSTON ON K7L 4V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-03 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2012-08-03 | current | 370, Forest Street, Apt. 816, Ottawa, ON K2B 8B3 |
| Name | 2012-08-03 | current | ABORIGINAL VETERANS AUTOCHTONES (A.V.A.) |
| Status | 2012-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-10-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tatka Inc. | 515-370 Forest Street, Ottawa, ON K2B 8B3 | 2020-08-12 |
| Canada Sino Business Exhibition Center Corp. | 215-370 Forest Street, Ottawa, ON K2B 8B3 | 2003-07-14 |
| Clarity Building Controls Inc. | Suite 100, 370 Forest Street, Ottawa, ON K2B 8B3 | 2010-04-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association of Justice Counsel | 300-2725 Queensview Drive, Ottawa, ON K2B 0A1 | 2011-11-14 |
| 4201591 Canada Inc. | 500 - 2725 Queensview Drive, Ottawa, ON K2B 0A1 | 2006-10-05 |
| Queensview Professional Services Ltd. | 12 Place De La Berge, Gatineau, ON K2B 0A1 | 2006-01-28 |
| P.c.a. Adjusters Limited | 2725 Queensview Drive, Suite 100, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1973-10-12 |
| Awtre International Incorporated | 2725 Queensview Drive, Suite 100, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1989-08-11 |
| Acfo/acaf Sponsor Corp. | 2725 Queensview Drive, Suite 400, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1994-11-09 |
| Canadian Federation of Students | 2725 Queensview Drive, Unit 200, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1981-10-09 |
| Verico The Mortgage Advisors Inc. | 2725 Queensview Drive, Suite 500, Ottawa, ON K2B 0A1 | 2009-11-02 |
| 8268894 Canada Inc. | 2725 Queensview Drive, Suite 500, Ottawa, ON K2B 0A1 | 2012-08-08 |
| Canadian Federation of Students-services | 2725 Queensview Drive, Unit 200, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1982-02-10 |
| Find all corporations in postal code K2B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN K MCDONALD | APT 418, 3103-137 AVENUE, EDMONTON AB T5A 0G4, Canada |
| LUC O'BOMSAWIN | 675, RUE CHEF, MAURICE SEBASTIEN, WENDAKE QC G0A 4V0, Canada |
| Debbie Eisan | 1101 Waverley Road, Waverley NS B2R 1W3, Canada |
| ALEX L MAURICE | LOT 2/3 BLOCK G, BEAUVAL SK S0M 0G0, Canada |
| Trevor Whitten | 2393 Fleetwood Court, Victoria BC V9B 5X3, Canada |
| JOHN JEWITT | 839, TAVISTOCK ROAD, OTTAWA ON K2B 5N3, Canada |
| ROBERT THIBEAU | 1367, PERRADICE DRIVE, KINGSTON ON K7L 4V3, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2B 8B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Produits Forestiers Autochtones Inc. | Rr3 Cornwall Island, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 2004-04-13 |
| Canadian Aboriginal and Minority Supplier Council | 282 Richmond St E, Suite 101, Toronto, ON M5A 1P4 | 2004-01-06 |
| 3 Ordres - Le Groupe Des Affaires Autochtones Inc. | 2079 Black Friars Road, Ottawa, Ontario, ON K2A 3K6 | 1996-05-01 |
| National Aboriginal Contractors Support Incorporated | 75 Albert Street, Suite 908, Ottawa, ON K1P 5E7 | 2001-03-01 |
| Les Habitations Abordables Des Peuples Autochtones (hapa) | 33 Rue Lafayette, Gatineau, QC J8P 2T8 | 2006-12-19 |
| Nava National Aboriginal Veterans Association | 34 Kingham Place, Victoria, BC V9B 1L8 | 2011-10-12 |
| Services Autochtones De Saco | 175 Bloor St., Suite 400, Toronto, ON M4W 3R8 | 1993-11-05 |
| Aboriginal Building Concepts Inc. | 1500 Ac-138 C, Kahnawake, QC J0L 1B0 | 2019-10-24 |
| Canadian Aboriginal Veterans and Serving Members Association | 34 Kingham Place, Victoria, BC V9B 1L8 | 2010-10-28 |
| Canadian Aboriginal Veterans Benevolent Association | 5711 Garden Meadows Dr, Wetaskiwin, AB T9K 2K3 | 1981-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on ABORIGINAL VETERANS AUTOCHTONES (A.V.A.).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.