LOST RIVER HOLDING COMPANY INC. (Corporation# 8225176) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 2012.
| Corporation ID | 8225176 |
| Business Number | 850705732 |
| Corporation Name | LOST RIVER HOLDING COMPANY INC. |
| Registered Office Address |
6952 Viola Street North Gower ON K0A 2T0 |
| Incorporation Date | 2012-09-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDGAR CLINCH | 6952 VIOLA STREET, NORTH GOWER ON K0A 2T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-09-11 | current | 6952 Viola Street, North Gower, ON K0A 2T0 |
| Name | 2012-09-11 | current | LOST RIVER HOLDING COMPANY INC. |
| Status | 2012-09-11 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6952 VIOLA STREET |
| City | NORTH GOWER |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 2T0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12309131 Canada Inc. | Wallingford Way, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-09-01 |
| 12138611 Canada Inc. | 6735 Farmstead Ridge, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-06-18 |
| Leondor Holdings Inc. | 3079 Pierce Road, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2020-06-05 |
| 12000164 Canada Ltd. | 5866 Prince of Wales Dr., North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-05-01 |
| Apex Waterfowling Inc. | 2500 Roger Stevens Drive, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-02-12 |
| Jbm Incorporated | 7151 Gallagher Rd, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-01-08 |
| Great Canadian Product Design Inc. | 7672 Settlers Way, North Gower, ON K0A 2T0 | 2019-04-14 |
| 11327275 Canada Inc. | 6069 Fourth Line Road, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2019-03-28 |
| 11307070 Canada Corp. | 6524, Craighurst Drive, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2019-03-19 |
| 11202936 Canada Inc. | 6654 Stillwood Drive, North Gower, ON K0A 2T0 | 2019-01-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 2T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDGAR CLINCH | 6952 VIOLA STREET, NORTH GOWER ON K0A 2T0, Canada |
| City | NORTH GOWER |
| Post Code | K0A 2T0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 151969 Canada Inc. | Box 7, Lost River, Arundel, QC J0T 1A0 | 1986-09-12 |
| Jaripel Informatique Inc. | 5082 Chemin Lost River, Harrington, QC J8G 2T1 | 2009-02-23 |
| Mpg Holding Company Ltd. | 1700 - 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Grinch Holding Company Inc. | 1444 Sherbrooke Street West, Second Floor, Suite 200, Montreal, QC H3G 1K4 | |
| Lost & Lost Inc. | 1340 Danforth Road, Apt#502, Toronto, ON M1J 1G2 | 2019-09-13 |
| Lost Beaches Travel Company Limited | 700 - 9th Avenue S.w., Suite 3000, Calgary, AB T2P 3V4 | 2013-08-20 |
| Mission Canada Holding Company Ltd. | 199 Bay Street, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Ceridian Canada Holding Company Ltd. | 333 Bay Street, Suite 3400, Toronto, ON M5H 2S7 | |
| Produits Lost Nation Inc. | 108 Robinson Bay, Foster, QC J0E 1R0 | 1996-06-27 |
| Medrar Holding Company Ltd. | 6101 Windfleet Cres., Mississauga, ON L5V 2Z7 |
Please comment or provide details below to improve the information on LOST RIVER HOLDING COMPANY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.