8019371 CANADA INC. (Corporation# 8019371) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 2011.
| Corporation ID | 8019371 |
| Business Number | 840513881 |
| Corporation Name | 8019371 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1412-44 Valleywoods Rd North York ON M3A 2R6 |
| Incorporation Date | 2011-11-09 |
| Dissolution Date | 2013-08-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDWARD TSAI | 1412-44 VALLEYWOODS RD, NORTH YORK ON M3A 2R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-09 | current | 1412-44 Valleywoods Rd, North York, ON M3A 2R6 |
| Name | 2011-11-09 | current | 8019371 CANADA INC. |
| Status | 2013-08-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-09 | 2013-08-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-08-21 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2011-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1412-44 VALLEYWOODS RD |
| City | NORTH YORK |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 2R6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cole's World | 1507-44 Valleywoods Road, North York, ON M3A 2R6 | 2020-09-15 |
| Sergei Korolev Inc. | 44 Valleywoods Rd.unit 1008, Toronto, ON M3A 2R6 | 2020-01-31 |
| Body By Quasar Inc. | 602-44 Valley Woods Road, North York, ON M3A 2R6 | 2019-07-29 |
| 11538373 Canada Inc. | 510 - 44 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 2R6 | 2019-07-29 |
| Miltonwynter Delivery & Transportation Services Inc. | 707-44 Valley Woods Road, North York, ON M3A 2R6 | 2019-05-15 |
| Maristella Development Incorporated | 1008-44 Valleywoods Road, Toronto, ON M3A 2R6 | 2019-03-03 |
| Sobro Inc. | 44 Valleywoods Road Unit #1008, Toronto, ON M3A 2R6 | 2019-01-02 |
| 9824154 Canada Ltd. | 604-44 Valley Woods Rd, Toronto, ON M3A 2R6 | 2016-07-08 |
| Soft River Inc. | 44 Valleywoods Rd., Unit 1008, Toronto, ON M3A 2R6 | 2016-01-28 |
| Y5 Industrial Inc. | 1008-44 Valley Woods Rd., Toronto, ON M3A 2R6 | 2015-09-11 |
| Find all corporations in postal code M3A 2R6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDWARD TSAI | 1412-44 VALLEYWOODS RD, NORTH YORK ON M3A 2R6, Canada |
| City | NORTH YORK |
| Post Code | M3A 2R6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8019371 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.