Inspection Qualite GRG LimitГ©e (Corporation# 8019274) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 2011.
| Corporation ID | 8019274 |
| Business Number | 840035083 |
| Corporation Name |
Inspection Qualite GRG LimitГ©e Inspection Qualite GRG limited |
| Registered Office Address |
689 De La Plage Ste Julienne QC J0K 2L0 |
| Incorporation Date | 2011-11-09 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| guy gendron | de la plage, ste julienne QC J0K 2T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-12-22 | current | 689 De La Plage, Ste Julienne, QC J0K 2L0 |
| Address | 2011-11-09 | 2011-12-22 | De La Plage, Ste Julienne, QC J0K 2T0 |
| Name | 2011-11-09 | current | Inspection Qualite GRG LimitГ©e |
| Name | 2011-11-09 | current | Inspection Qualite GRG limited |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-09 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 689 DE LA PLAGE |
| City | STE JULIENNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canamerica Domes & Structures Inc. | 68 Rue Rivest, Saint-esprit, QC J0K 2L0 | 2020-10-29 |
| 12216663 Canada Inc. | 103-95 Rue Industrielle, Saint-esprit, QC J0K 2L0 | 2020-07-22 |
| 10190381 Canada Inc. | 86, Rang De La RiviГ€re Sud, Saint-esprit, QC J0K 2L0 | 2017-04-12 |
| D Racing Stable Inc. | 248 RiviГЁre Nord, St-esprit, QC J0K 2L0 | 2012-06-26 |
| Hebert Marketing (canada) Corp. | 41, Rue Rivest, Saint-esprit, QC J0K 2L0 | 2011-03-29 |
| 6379940 Canada Inc. | 248 Des Continuation, Saint Esprit, QC J0K 2L0 | 2005-04-19 |
| Gestion Alain Filiatrault Inc. | 97, Rte 125, Saint-esprit, QC J0K 2L0 | 2004-11-22 |
| Pierre-paul Ouellette Import-export Inc. | 24 Rue Laviolette, Saint-esprit, QC J0K 2L0 | 2001-01-11 |
| Reginald Marsan Holdings Inc. | 164, RiviГ€re Nord, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1991-12-19 |
| 167837 Canada Inc. | 48 Rue Serge, Rr1, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1989-04-28 |
| Find all corporations in postal code J0K 2L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| guy gendron | de la plage, ste julienne QC J0K 2T0, Canada |
| City | STE JULIENNE |
| Post Code | J0K 2L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Service D'inspection De Qualite Joe Fisher Inc. | 7431 Wiseman Avenue, Montreal, QC H3N 2N7 | 1981-10-22 |
| Mmi Metals & Minerals Inspection Inc. | 240 Rue Main, Hudson, QC J0P 1H0 | 2011-11-02 |
| Appareils D'inspection Fixes W.i.d. Inc. | 20 Rue De La CoopÉrative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1996-04-03 |
| J.p.b. Submarine Inspection Ltd. | C.p 264, Pierrefonds, QC H9H 4K9 | 1974-01-28 |
| Upright Home Inspection Inc. | 57 Charcoal Way, Brampton, ON L6Y 5R9 | 2020-10-20 |
| Inspection De Conteneur Marin B.l. Ltee | 1151 Mill Street, Montreal, QC H3K 2A9 | 1986-09-02 |
| Canadian Infrared Home Inspection Inc. | 1973 Navaho Drive, Ottawa, ON K2C 0T7 | 2009-10-02 |
| C.l. Cargo Inspection Services Inc. | 6360 Notre-dame Street East, Montreal, QC H1N 2E1 | 1985-05-01 |
| La Compagnie D'inspection Et D'assurance Chaudiere Et Machinerie | 8 King St East, Toronto, ON M5C 1B5 | 1875-04-08 |
| Freight Inspection & Trade Services Ccs Inc. | 16000, Wilfrid-boileau, Unit 32, St-genevieve, QC H9H 1G6 | 2008-01-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Inspection Qualite GRG LimitГ©e.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.