EARLY MONKEY EDUCATION SERVICES INC. (Corporation# 8019118) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 2011.
| Corporation ID | 8019118 |
| Business Number | 840516686 |
| Corporation Name | EARLY MONKEY EDUCATION SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
248 London Drive Thunder Bay ON P7A 7Z6 |
| Incorporation Date | 2011-11-09 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Derek Allan | 330 Minstrel Bay, Thunder Bay ON P7G 1H4, Canada |
| Andrew B. K. Allan | 248 London Drive, Thunder Bay ON P7A 7Z6, Canada |
| Richard Allan | Fenyang Road Lane 9, Building 5 Apt. 404, Shanghai 200031, China |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-09 | current | 248 London Drive, Thunder Bay, ON P7A 7Z6 |
| Name | 2011-11-09 | current | EARLY MONKEY EDUCATION SERVICES INC. |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-09 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 248 London Drive |
| City | Thunder Bay |
| Province | ON |
| Postal Code | P7A 7Z6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 161896 Canada Limited | 211 London Drive, Thunder Bay, ON P7A 7Z6 | 1988-05-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sanitru Inc. | 179 Alder Road, Shuniah, ON P7A 0A1 | 2014-03-07 |
| 6157297 Canada Inc. | 185 Alder Road, Shuniah, ON P7A 0A1 | 2003-11-06 |
| Traer Medical Inc. | 2399 Amethyst Harbour North Bay Ave, Shuniah, ON P7A 0B6 | 2009-12-16 |
| 11300474 Canada Inc. | 2283 Amethyst Harbour South Bay Ave, Shuniah, ON P7A 0B7 | 2019-03-14 |
| J.m. Gagnon Trucking Inc. | 294 Copenhagen Rd, Shuniah, ON P7A 0G1 | 1994-05-24 |
| North-west Wellness&counselling Centre (nwwcc) Inc. | 1223 B Grandview Beach Dr, Shuniah, ON P7A 0J5 | 2019-07-02 |
| 9873813 Canada Inc. | 26 Hornbill Crescent, Shuniah, ON P7A 0K2 | 2016-08-18 |
| Orphans of Ukraine Society | 221 Hampton Drive, Shuniah, ON P7A 0K5 | 2019-06-05 |
| Engineered Wood of Canada Inc. | 206 Hampton Drive, Shuniah, ON P7A 0K6 | 2019-07-23 |
| Jumping Fox Interactive Ltd. | 1860 Lakeshore Drive, Shuniah, ON P7A 0L3 | 2018-03-06 |
| Find all corporations in postal code P7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Derek Allan | 330 Minstrel Bay, Thunder Bay ON P7G 1H4, Canada |
| Andrew B. K. Allan | 248 London Drive, Thunder Bay ON P7A 7Z6, Canada |
| Richard Allan | Fenyang Road Lane 9, Building 5 Apt. 404, Shanghai 200031, China |
| City | Thunder Bay |
| Post Code | P7A 7Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Society of Early Childhood Education | 201-2221 Yonge St, Toronto, ON M4S 2B4 | 2003-03-05 |
| Erindale Early Education Academy Ltd. | 154 Degrey Drive, Brampton, ON L6P 3X7 | 2019-11-10 |
| Kinetics Early Education Corp. | 128 Goldenwood Cres., Markham, ON L6E 1L9 | 2013-02-20 |
| Bad Monkey Foods Inc. | 2060 Ave Albert-murphy, Suite 301, Laval, QC H7T 2V8 | 2015-03-24 |
| Monkey Bee Publishing Inc. | 2 Queen Street East, Suite 1500, Toronto, ON M5C 3G5 | 2015-01-20 |
| Early Bird Education Inc. | Unit1209, 4789 Yonge Street, Toronto, ON M2N 0G3 | 2016-04-18 |
| Acorn Hills Early Childhood Education Program Inc. | 42 Milady Rd, Toronto, ON M9L 2H8 | 2010-03-01 |
| First Roots Early Education Academy Ltd. | 275 Saint Leonards Avenue, Toronto, ON M4N 1K9 | 2018-12-31 |
| Elect Early Learning Education Canada Inc. | 45-653 Village Parkway, Unionville, ON L3R 2R2 | 2020-01-20 |
| Cleveland Consulting Early Childhood Education and Care Inc. | 415 Palmerston Boulevard, Toronto, ON M6G 2N7 | 2017-06-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on EARLY MONKEY EDUCATION SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.