DEBRA WELLNER HOLDCO INC. (Corporation# 8019088) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 2011.
| Corporation ID | 8019088 |
| Business Number | 840515886 |
| Corporation Name | DEBRA WELLNER HOLDCO INC. |
| Registered Office Address |
100-98 Fitzroy Street Charlottetown PE C1A 1R7 |
| Incorporation Date | 2011-11-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael J. O'Hara | 1741 Brunswick Street, Suite 600, Halifax NS B3J 3X8, Canada |
| JOHN CUDMORE | 100-98 FITZROY STREET, CHARLOTTETOWN PE C1A 1R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-12-10 | current | 100-98 Fitzroy Street, Charlottetown, PE C1A 1R7 |
| Address | 2011-11-09 | 2015-12-10 | 14 Brittany Drive, Charlottetown, PE C1A 8W8 |
| Name | 2011-11-09 | current | DEBRA WELLNER HOLDCO INC. |
| Status | 2011-11-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 100-98 FITZROY STREET |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 1R7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Homburg Institute Canada Inc. | 100-98 Fitzroy Street, Charlottetown, PE C1A 1R7 | 2010-12-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atlantic Merchants Group Corporation | Homburg Financial Tower, 98 Fitzroy Street, Suite 618, Charlottetown, PE C1A 1R7 | 2013-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael J. O'Hara | 1741 Brunswick Street, Suite 600, Halifax NS B3J 3X8, Canada |
| JOHN CUDMORE | 100-98 FITZROY STREET, CHARLOTTETOWN PE C1A 1R7, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 1R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Debra Dynes Family House | 955 Debra Ave -85, Ottawa, ON K2C 0J5 | 2002-03-18 |
| Debra Lingerie Ltd. | 4568 Royal Ave., Montreal, QC H4A 2M8 | 2012-01-11 |
| Investissements Ak-holdco Inc. | 815 Saint-martin Boulevard West, Laval, QC H7S 1M4 | 2006-09-26 |
| Dda Entertainment (holdco) Inc. | 1414 Redpath Cres, Montreal, QC H3G 1A2 | 1995-01-19 |
| Ccp/cfc Holdco Inc. | 390 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y2 | |
| Krak Management (holdco) Ltd. | 1155 RenГ©-lГ©vesque Boulevard West, Suite 2010, MontrГ©al, QC H3B 2J8 | 2009-12-07 |
| Genstar Holdco Limited | 3711 St. Antoine Street West, Montreal, QC H4C 3P6 | 1999-12-17 |
| Amplitude Holdco Inc. | 3, Place Ville-marie, Suite 12350, Montreal, QC H3B 0E7 | 2019-09-12 |
| Clean Us Holdco Inc. | 100 Wellington Street West, Suite 2300, Toronto, ON M5K 1A1 | |
| D H Holdco Limited | 1200 Waterfront Centre, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3L6 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEBRA WELLNER HOLDCO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.