SET FOR SAFETY INCORPORATED (Corporation# 8018979) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018979 |
| Business Number | 839779881 |
| Corporation Name | SET FOR SAFETY INCORPORATED |
| Registered Office Address |
5565 Bollington Drive Mississauga ON L5V 2H4 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| pina varone | 5565 bollington drive, mississauga ON L5V 2H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 5565 Bollington Drive, Mississauga, ON L5V 2H4 |
| Name | 2011-11-08 | current | SET FOR SAFETY INCORPORATED |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5565 bollington drive |
| City | mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 2H4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7627637 Canada Inc. | 1366 Pickwick Drive, Mississauga, ON L5V 2H4 | 2010-08-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| pina varone | 5565 bollington drive, mississauga ON L5V 2H4, Canada |
| City | mississauga |
| Post Code | L5V 2H4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Safety First Systems Ltd. | 2805 Boul. Losch, St-hubert, QC J3Y 3V6 | 1975-12-12 |
| Canada Safety Systems Incorporated | 363 Fitch St, Welland, ON L3C 4W7 | 2015-08-07 |
| Porro Safety Incorporated | 217 Bridlecreek Park Sw, Calgary, AB T2Y 3P1 | 2013-09-09 |
| Les FrГ€res Safety Inc. | 305-400 Avenue Lansdowne, Westmount, QC H3Y 2V3 | 2016-07-29 |
| Mathieson Safety Incorporated | 6831 50th Street, Canoe, BC V0E 1K0 | 2010-12-01 |
| Metro Safety Rail Incorporated | #202, 2505 17th Ave Sw, Calgary, AB T3E 7V3 | 2013-10-30 |
| Chambers Construction Safety Solutions Incorporated | 26 Tuna Crt, Toronto, ON M6A 3L1 | 2012-07-10 |
| Gaskin Environmental Health and Safety Incorporated | 185 Woodbend Way, Fort Saskatchewan, AB T8L 4S4 | 2013-09-11 |
| Intus Road Safety Engineering Incorporated | 2606 Bluffs Way, Burlington, ON L7M 0T8 | 2001-01-17 |
| Carm's Safety Incorporated | 53429 Range Road 155, Yellowhead County, AB T7E 3B5 | 2014-06-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on SET FOR SAFETY INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.