8018901 CANADA INC. (Corporation# 8018901) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018901 |
| Business Number | 846030104 |
| Corporation Name | 8018901 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
265 Mountain Sorrel Way Ottawa ON K4A 1H5 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LANNIE courtemanche timothée | 265 mountain sorrel way, Ottawa ON K4A 1H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-09-21 | current | 265 Mountain Sorrel Way, Ottawa, ON K4A 1H5 |
| Address | 2011-11-08 | current | 177 Topham Terrasse, Ottawa, ON K4A 5B9 |
| Address | 2011-11-08 | 2020-09-21 | 177 Topham Terrasse, Ottawa, ON K4A 5B9 |
| Name | 2011-11-08 | current | 8018901 CANADA INC. |
| Status | 2015-11-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-10-05 | 2015-11-18 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-11-18 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2018-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-11-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LANNIE courtemanche timothée | 265 mountain sorrel way, Ottawa ON K4A 1H5, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K4A 1H5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8018901 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.