ChГўteau Manis Electroniques Inc. (Corporation# 801887) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 11, 1979.
| Corporation ID | 801887 |
| Business Number | 103628830 |
| Corporation Name | ChГўteau Manis Electroniques Inc. |
| Registered Office Address |
18025 Trans Canada Highway Kirkland QC H9T 3Z4 |
| Incorporation Date | 1979-01-11 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MURRAY MANIS | 203 DE LA ROCHE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 9Z7, Canada |
| GIUSEPPE BORSELLINO | 1521 LOUIS DUROCHER, LAVAL QC H7M 4G7, Canada |
| FAUSTO MARIANI | 692 DE RONCHAMP, LAVAL QC H7K 3N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-01-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-01-10 | 1979-01-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-08-02 | current | 18025 Trans Canada Highway, Kirkland, QC H9T 3Z4 |
| Address | 2000-08-01 | 2004-08-02 | 7300 Trans Canada Highway, St. Laurent, QC H4T 1A3 |
| Address | 1979-01-11 | 2000-08-01 | 2600 Paulus, St. Laurent, QC H4S 1G1 |
| Name | 1991-02-07 | current | ChГўteau Manis Electroniques Inc. |
| Name | 1979-01-11 | 1991-02-07 | COMPAGNIE ELECTRONIQUE MEL MANIS INC. |
| Name | 1979-01-11 | 1991-02-07 | MEL MANIS ELECTRONICS INC. |
| Status | 2014-02-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1979-01-11 | 2014-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-10 | Amendment / Modification | |
| 1979-01-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3252680 Canada Inc. | 18025 Trans Canada Highway, Kirkland, QC H9J 3Z4 | 1996-04-24 |
| 120956 Canada Inc. | 18025 Trans Canada Highway, Kirkland, QC H9J 3Z4 | 1983-01-21 |
| 3903133 Canada Inc. | 18025 Trans Canada Highway, Kirkland, QC H9J 3Z4 | 2001-06-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94578 Canada Inc. | 4666 Richard Hewton, Apt. 2, Lachine, QC H9T 1P3 | 1979-10-22 |
| Dandrew Marketing Inc. | 256 Beacon Road, Kirkland, QC H9T 2G4 | 2006-04-03 |
| Egyptian Home Inc. | 12 Bridgewood Court, Kirkland, QC H9T 2T8 | 1978-12-13 |
| 6830358 Canada Inc. | 99 Meaney St., Kirkland, QC H9T 3V6 | 2007-08-27 |
| Stough Apparel Limited | 15 Rue Marie Curie, Kirkland, QC H9T 3V9 | 2011-06-09 |
| G.v. Itsolutions Inc. | 34 Levere, Kirkland, QC H9T 3Y8 | 1999-11-22 |
| Gestions Jabt Inc. | 1999 Sources Blvd., Pointe Claire, QC H9T 5Z4 | 1994-02-16 |
| Halbert Component Sales Inc. | 11 Michel Street, Kirkland, QC H9T 2C9 | 1983-02-07 |
| Importations & Exportations Morami Inc. | 118 Alta Vista Dr, Kirkland, QC H9T 2H3 | 1995-01-04 |
| Les Agences D'assurances James A. Harcourt Ltee | 7 Harmony Drive, Kirkland, QC H9T 2J7 | 1978-10-10 |
| Find all corporations in postal code H9T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MURRAY MANIS | 203 DE LA ROCHE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 9Z7, Canada |
| GIUSEPPE BORSELLINO | 1521 LOUIS DUROCHER, LAVAL QC H7M 4G7, Canada |
| FAUSTO MARIANI | 692 DE RONCHAMP, LAVAL QC H7K 3N9, Canada |
| City | KIRKLAND |
| Post Code | H9T 3Z4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| ChГ‚teau Manis Electroniques Inc. | 1495 55e Avenue, Dorval, QC H9P 2W3 | |
| Les Gestions Eli Manis Inc. | 6785 Korczak Crescent, Suite 1002, Cote St. Luc, QC H4W 2W6 | 1978-04-28 |
| ChГўteau Minnow Mines Inc. | 715 Lakeshore Road, #20, Baie D`urfe, QC H9X 1R6 | 2000-03-23 |
| Le Restaurant Vieux ChГўteau Inc. | 797 Mcgill Street, Hawkesbury, ON K6A 1R5 | |
| 4479220 Canada Inc. | 13 Rue Du ChГўteau, Val-des-monts, QC J8N 7R1 | 2008-06-05 |
| Ersd Consulting Inc. | 101, Rue Du ChГўteau, Apt. 107, Gatineau, QC J9A 3E1 | 2007-03-09 |
| Aidexpress Inc. | 110, Rue Du ChГўteau, App. 2209, Gatineau, QC J9A 1T4 | 2014-04-23 |
| 6184642 Canada Inc. | 401 - 110, Rue Du ChГўteau, Gatineau, QC J9A 1T4 | 2004-01-21 |
| ChГўteau Fun Inc. | 7 Avenue Adams, Candiac, QC J5R 3K3 | 2019-03-06 |
| ChГўteau Du Lac Sacacomie Inc. | 700 Avenue Canadel, Louiseville, QC J5V 2L6 |
Please comment or provide details below to improve the information on ChГўteau Manis Electroniques Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.