BUCKNOL'S Express Inc. (Corporation# 8018685) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018685 |
| Business Number | 840716682 |
| Corporation Name | BUCKNOL'S Express Inc. |
| Registered Office Address |
65 Triple Crown Avenue Etobicoke ON M9W 7E3 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Allan Anthony Bucknol | 65 Triple Crown Avenue, Etobicoke ON M9W 7E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 65 Triple Crown Avenue, Etobicoke, ON M9W 7E3 |
| Name | 2011-11-08 | current | BUCKNOL'S Express Inc. |
| Status | 2019-04-26 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-04-18 | 2019-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2019-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-11-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Allan Anthony Bucknol | 65 Triple Crown Avenue, Etobicoke ON M9W 7E3, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9W 7E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fiswim Express: Faekedeth International Securities, Wealth and Investment Management Express Inc. | 53-7360 Bramalea Road, Mississauga, ON L5S 1W9 | 2008-12-17 |
| Express Your Taste Inc. | 6167 Duford Drive, Mississauga, ON L5V 1A6 | 2000-04-13 |
| Ate Air Tiger Express Inc. | 725 Montee-de-liesse, Saint-laurent, QC H4T 1P5 | 1989-02-07 |
| Soleil Express Ltee | 170 University Avenue, Suite 502, Toronto, ON | 1977-08-23 |
| Big R Express Ltd. | 7142 Lisieux, St Leonard, QC H1S 2G2 | 1982-03-25 |
| Frontiers Express Ltd. | 1590, Route 141, Coaticook, QC J1A 2S5 | 1985-09-04 |
| Vetements T.f.c. Express Inc. | 2 Lake Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3H9 | 1992-07-10 |
| Express Mufflers Inc. | 175 Boul. Ste-elisabeth, Laprairie, QC J5R 1S9 | 1977-02-28 |
| D. & R. Express Ltd. | Notre Dame Du Nord, Termiscamingue, QC J0Z 3B0 | 1982-01-04 |
| Meridian Express Inc. | 200 Rue Montcalm, Suite 400, Hull, QC J8Y 3B5 | 1989-11-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on BUCKNOL'S Express Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.