EQUESTRIAN UNIVERSE INC. (Corporation# 8018677) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018677 |
| Business Number | 840515084 |
| Corporation Name | EQUESTRIAN UNIVERSE INC. |
| Registered Office Address |
25-4982 Queen Mary Rd Montreal QC H3W 1X2 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MURRAY SHOSTAK | 25-4982 QUEEN MARY RD, MONTREAL QC H3W 1X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 25-4982 Queen Mary Rd, Montreal, QC H3W 1X2 |
| Name | 2011-11-08 | current | EQUESTRIAN UNIVERSE INC. |
| Status | 2011-11-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Avihan Consult Inc. | 29-4906 Ch Queen Mary, Montreal, QC H3W 1X2 | 2020-10-09 |
| 12271435 Canada Inc. | 4906 Chemin Queen Mary, MontrГ©al, QC H3W 1X2 | 2020-08-15 |
| 9352708 Canada Inc. | 7-5004 Queen-mary, Montreal, QC H3W 1X2 | 2015-06-30 |
| 8878323 Canada Inc. | 409-4950, Ch. Queen-mary, MontrÉal, QC H3W 1X2 | 2014-05-06 |
| 8410429 Canada Inc. | 4982 Queen Mary Rd. Suite. 27, Montreal, QC H3W 1X2 | 2013-01-18 |
| Db Code, Inc. | 4970 Queen-mary #22, Montreal, QC H3W 1X2 | 2011-08-10 |
| Hawkool Entertainment Inc. | 4906 Chemin Queen Mary, Appt 32, MontrГ©al, QC H3W 1X2 | 2011-01-30 |
| 7331282 Canada Inc. | 4982 Queen Mary, Apt 22, Montreal, QC H3W 1X2 | 2010-02-11 |
| Diascomm Inc. | 4906 Queen Mary Suite 28, MontrГ©al, QC H3W 1X2 | 2006-06-02 |
| 4234740 Canada Inc. | 4968b, Chemin Queen-mary, MontrÉal, QC H3W 1X2 | 2004-05-12 |
| Find all corporations in postal code H3W 1X2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MURRAY SHOSTAK | 25-4982 QUEEN MARY RD, MONTREAL QC H3W 1X2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W 1X2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Universe 420 Import Inc. | 3465 Boulevard De La CГґte-vertu, Saint-laurent, QC H4R 1R2 | 2013-02-22 |
| Groupe Euro-equestrian Inc. | 4010 Rue Grande-dÉcharge, Delisle, QC G0W 1L0 | 2000-06-20 |
| Your Universe Within Inc. | 303, 2 Street West, Brooks, AB T1R 0E8 | 2010-02-18 |
| Ara Universe Trading Inc. | 14 Calora Ct., Toronto, ON M1W 2Z9 | 2008-09-03 |
| Your Own Universe Inc. | 58 Eigth Street, Toronto, ON M8V 3C3 | 2014-06-09 |
| Lab Universe Inc. | 1650 Athans Ave, Ottawa, ON K1T 1L1 | 2014-07-27 |
| Illuminate Universe Inc. | 1400, 330 Bay Street, Toronto, ON M5H 2S8 | 2020-08-20 |
| Alternate Universe Comics Inc. | 7 Clinton St, Toronto, ON M6J 2N7 | 2018-03-24 |
| Meta-universe Technology Inc. | 3553 31 St Nw, Calgary, AB T2L 2K7 | 2015-12-21 |
| Universe Maintenance Inc. | 323, Coventry Rd., Suite 76, Ottawa, ON K1K 3X6 | 2009-08-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on EQUESTRIAN UNIVERSE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.