DÉVELOPPEMENTS PRÉFONTAINE INC. (Corporation# 8018596) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018596 |
| Business Number | 840515480 |
| Corporation Name | DÉVELOPPEMENTS PRÉFONTAINE INC. |
| Registered Office Address |
3325, Rue Hochelaga MontrГ©al QC H1W 1H2 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Denis Robitaille | 3325, rue Hochelaga, Montréal QC H1W 1H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 |
| Name | 2011-11-08 | current | DÉVELOPPEMENTS PRÉFONTAINE INC. |
| Status | 2011-11-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2015-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6930972 Canada Inc. | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2008-03-01 |
| 7684908 Canada Inc. | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2010-11-01 |
| Zazco Construction Inc. | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2015-10-16 |
| 10291331 Canada Inc. | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2017-06-22 |
| 11143689 Canada Inc. | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2018-12-13 |
| 11253379 Canada Inc. | 3325, Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2019-02-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10204129 Canada Inc. | 3325, Rue Hochelaga Est, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2017-05-31 |
| 3743918 Canada Inc. | 3325 Hochelaga, Montreal, QC H1W 1H2 | 2000-04-06 |
| 3458229 Canada Inc. | 3325 Rue Hochelaga, Montreal, QC H1W 1H2 | 1998-03-17 |
| 3103153 Canada Inc. | 3325 Hochelaga, Montreal, QC H1W 1H2 | 1994-12-29 |
| DÉveloppements Dugua De Mons Inc. | 3325 Rue Hochelaga, Montréal, QC H1W 1H2 | 2008-03-31 |
| 9669957 Canada Inc. | 3325 Hochelaga, Montreal, QC H1W 1H2 | 2016-03-15 |
| 9669973 Canada Inc. | 3325 Hochelaga, Montreal, QC H1W 1H2 | 2016-03-15 |
| 9669981 Canada Inc. | 3325 Hochelaga, Montreal, QC H1W 1H2 | 2016-03-15 |
| 10761176 Canada Inc. | 3325 Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2018-05-01 |
| 11773623 Canada Inc. | 3325 Rue Hochelaga, MontrГ©al, QC H1W 1H2 | 2019-12-04 |
| Find all corporations in postal code H1W 1H2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Denis Robitaille | 3325, rue Hochelaga, Montréal QC H1W 1H2, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H1W 1H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fontaine Packaging Inc. | 6295 Rue Salvail, Auteuil, QC H7H 1G3 | 1993-06-23 |
| Magasin LÉopold Fontaine Inc. | 500, 107e Rue, Saint-georges-de-beauce, QC G5Y 8K1 | 2001-01-29 |
| D. & M. Fontaine Lumber Inc. | 160 Montee Des Trente, Mont Saint-hilaire, QC J3H 2R4 | 1977-08-24 |
| Les Placements Jean-paul Fontaine Ltee | 850 Fontaine, Woburn, QC G0Y 1R0 | 1979-10-15 |
| Fontaine.racan Van Bodies Inc. | 128 Maple Dale, Franham East/est, QC J0N 1N0 | 1989-04-27 |
| Renaud, PrГ©fontaine & Associates Inc. | 70 University Ave, Suite 1200, Toronto, ON M5J 2M4 | |
| Yvon Fontaine Holdings Inc. | 345 19th Avenue, Two Mountains, QC J7R 4E5 | 1981-02-23 |
| Fontaine Crane Solutions Inc. | 2035 Victoria, Suite 304-a, St-lambert, QC J4S 1H1 | 1997-05-06 |
| RenГ© L. PrГ©fontaine & Associates Inc. | 11 Avignon Avenue, Candiac, QC J5R 5R4 | 2001-09-04 |
| Les DГ©veloppements De La Morille Inc. | 2500, Rue Beaurevoir, QuГ©bec, QC G2C 0M4 |
Please comment or provide details below to improve the information on DÉVELOPPEMENTS PRÉFONTAINE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.