VISAHUB IMMIGRATION SOLUTIONS LTD. (Corporation# 8018448) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 3, 2011.
| Corporation ID | 8018448 |
| Business Number | 842524100 |
| Corporation Name | VISAHUB IMMIGRATION SOLUTIONS LTD. |
| Registered Office Address |
6907 130 Street Surrey BC V3W 6H6 |
| Incorporation Date | 2011-12-03 |
| Dissolution Date | 2012-10-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Arshdeep Singh | 6907 130 Street, Surrey BC V3W 6H6, Canada |
| Harinder Singh | 6907 Clevedon Dr, 130 Street, Surrey BC V3W 6H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-12-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-12-03 | current | 6907 130 Street, Surrey, BC V3W 6H6 |
| Name | 2011-12-03 | current | VISAHUB IMMIGRATION SOLUTIONS LTD. |
| Status | 2012-10-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-12-03 | 2012-10-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-22 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2011-12-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Satellite Institute Inc. | 6832 Clevedon Dr., Surrey, BC V3W 6H6 | 2011-02-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ipob British Columbia Community Association | 13957 70 Avenue, Surrey, BC V3W 0A3 | 2020-07-14 |
| Default Consulting Inc. | 12306 69a Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2018-08-13 |
| 7711379 Canada Inc. | 12328 69a Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2010-11-27 |
| Bzp Business Zone Pages Inc. | 14320 - 69 A Ave., Surrey, BC V3W 0E2 | 2009-07-01 |
| Sashay Day Spa & Salon Inc. | 14315 69-a Avenue, Surrey, BC V3W 0E2 | 2008-09-11 |
| Worldclass Funding Partners Inc. | 7297 138 St, Suite 316, Surrey, BC V3W 0E5 | 2018-05-15 |
| 6808531 Canada Inc. | 301-7297-138 Street, Surrey, BC V3W 0E5 | 2007-07-17 |
| Eye Immigration Inc. | 12885 80 Avenue, Unit 211, Surrey, BC V3W 0E6 | 2014-09-08 |
| Can-asia Immigration Consultants Canada Inc. | 12885 - 80th Avenue, Suite 206, Surrey, BC V3W 0E6 | 2002-10-28 |
| Shasun Investments Corp. | 208-12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | |
| Find all corporations in postal code V3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Arshdeep Singh | 6907 130 Street, Surrey BC V3W 6H6, Canada |
| Harinder Singh | 6907 Clevedon Dr, 130 Street, Surrey BC V3W 6H6, Canada |
| City | Surrey |
| Post Code | V3W 6H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eagleview Immigration Solutions Incorporated | 259 Greenfield Lane, Chatham, ON N7L 5N3 | 2015-12-11 |
| Tierra Solis - Solutions D'immigration & De MobilitÉ Internationale Inc. | 4060, Rue Orly, Brossard, QC J4Y 2K7 | 2009-08-01 |
| Wendy P.a. Cao Immigration Solutions Inc. | 207-13383 108 Ave, Surrey, BC V3T 5T6 | 2020-12-01 |
| All Immigration Solutions Ltd. | 741 107 St Sw, Edmonton, AB T6W 1A2 | 2017-05-28 |
| Gta Immigration Solutions Inc. | 34 Kippen Crt, Brampton, ON L6R 0P7 | 2010-11-29 |
| One Way Immigration Solutions Ltd. | 12192, 98 A Ave, Surrey, BC V3V 7S5 | 2018-06-01 |
| Veer Immigration Solutions Inc. | #300, 340 Midpark Way Se, Calgary, AB T2X 1P1 | 2020-05-03 |
| Sts Immigration Solutions Inc. | 52 Stephanie Avenue, Brampton, ON L6Y 0R8 | 2012-10-11 |
| Ijw Immigration Solutions Inc. | 94 Wilmington Drive, Moncton, NB E1A 9L2 | 2019-12-09 |
| Way Over Immigration Solutions Inc. | 14 Fossil Street, Brampton, ON L6P 3G6 | 2020-06-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on VISAHUB IMMIGRATION SOLUTIONS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.