Solvalys Inc. (Corporation# 8018375) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018375 |
| Business Number | 840717284 |
| Corporation Name | Solvalys Inc. |
| Registered Office Address |
43 Alfred-desrochers Notre-dame-de-l'Г®le-perrot QC J7V 8P6 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bernard Cote | 43 Alfred-Desrochers, Notre-Dame-De-L'île-Perrot QC J7V 8P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-01-19 | current | 43 Alfred-desrochers, Notre-dame-de-l'Г®le-perrot, QC J7V 8P6 |
| Address | 2011-11-08 | 2018-01-19 | 113, Lucien-thГ©riault, Notre-dame De L'ile-perrot, QC J7V 7P2 |
| Name | 2011-11-08 | current | Solvalys Inc. |
| Status | 2011-11-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 43 Alfred-Desrochers |
| City | Notre-Dame-De-L'Г®le-Perrot |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 8P6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Giiant Pharma Inc. | 43 Alfred-desrochers, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 8P6 | 2014-09-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbinger International Citizenship & Immigration Services Inc. | 20 Croissant Yves-thГ©riault, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 8P6 | 2019-07-02 |
| Neurono Inc. | 35 Clarence-gagnon, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 8P6 | 2018-03-25 |
| Aquatravel Canada Inc. | 30 Г‰mile Nelligan, Notre Dame De L'ile Perrot, QC J7V 8P6 | 2016-02-12 |
| Neil Grey Holdings Inc. | 15 Г‰mile-nelligan, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 8P6 | 2015-09-16 |
| V Distribution SantГ© CosmГ©tique LtГ©e | 76, Boulevard Caza, Notre-dame-de-l'Г®le-perrot, QC J7V 8P6 | 2013-04-12 |
| 8405298 Canada Inc. | 4 Place Anne-hebert, Notre Dame De L'ile Perrot, QC J7V 8P6 | 2013-01-14 |
| 8114471 Canada Inc. | 46, Rue Clarence Gagnon, N-d-ile-perrot, QC J7V 8P6 | 2012-03-01 |
| Hestiatek Inc. | 15, Emile-nelligan, Notre-dame De L'ile Perrot, QC J7V 8P6 | 2011-02-17 |
| Unibrands America Inc. | 10 Place Anne-hebert, N-d De L'ile Perrot, QC J7V 8P6 | 2010-02-22 |
| Mccaig Capital Corporation | 62 Boulevard Caza, Notre Dame De L'ile Perrot, QC J7V 8P6 | 2010-02-15 |
| Find all corporations in postal code J7V 8P6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bernard Cote | 43 Alfred-Desrochers, Notre-Dame-De-L'île-Perrot QC J7V 8P6, Canada |
| City | Notre-Dame-De-L'Г®le-Perrot |
| Post Code | J7V 8P6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Solvalys Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.