KLM PRODUCTS INC. (Corporation# 801828) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 11, 1979.
| Corporation ID | 801828 |
| Corporation Name | KLM PRODUCTS INC. |
| Registered Office Address |
48 Billington Crescent Don Mills ON M3A 2G6 |
| Incorporation Date | 1979-01-11 |
| Dissolution Date | 1985-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TONY C H KONG | 48 BILLINGTON CRESCENT, DON MILLS ON M3A 2G6, Canada |
| PETER S Y LEE | 48 BILLINGTON CRESCENT, DON MILLS ON M3A 2G6, Canada |
| MAY Y M LEE | 48 BILLINGTON CRESCENT, DON MILLS ON M3A 2G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-01-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-01-10 | 1979-01-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-01-11 | current | 48 Billington Crescent, Don Mills, ON M3A 2G6 |
| Name | 1979-01-11 | current | KLM PRODUCTS INC. |
| Status | 1985-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-05-04 | 1985-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-01-11 | 1984-05-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-08-31 | Dissolution | |
| 1979-01-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Your Home Seller Inc. | 104 Billington Cres., North York, ON M3A 2G6 | 1986-02-28 |
| Lim & Sons Trading Corporation Inc. | 108 Billington Crescent, Don Mills, ON M3A 2G6 | 1981-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TONY C H KONG | 48 BILLINGTON CRESCENT, DON MILLS ON M3A 2G6, Canada |
| PETER S Y LEE | 48 BILLINGTON CRESCENT, DON MILLS ON M3A 2G6, Canada |
| MAY Y M LEE | 48 BILLINGTON CRESCENT, DON MILLS ON M3A 2G6, Canada |
| City | DON MILLS |
| Post Code | M3A2G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ram Forest Products Inc. | 3100 De La Cote-vertu Blvd, Suite 300, Saint-laurent, QC H4R 2J8 | |
| Man's World Products Inc. | 1139 - 10153 King George Boulevard, Surrey, BC V3T 2W1 | |
| Ridgemar Products Ltd. | 1600 Ness Avenue, Suite 100, Winnipeg, MB R3J 3W7 | |
| Na Rail Products Inc. | 2500-10220 103 Ave Nw, Edmonton, AB T5J 0K4 | |
| Bramex Products Ltee | 2675 Marcel Ave., St-laurent, QC | 1979-06-21 |
| Patron Products Inc. | 200 - 5611 Cooney Road, Richmond, BC V6X 3J6 | |
| J & R Home Products Ltd. | 485-6400 Roberts Street, Burnaby, BC V5G 3C9 | |
| Pioneer Protective Products Ltd. | 3000 Royal Centre, P O Box 11130, 1055 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3R3 | |
| Easyway International Products Limited | 17-7000 Mcleod Road, Suite #181, Niagara Falls, ON L2G 7K3 | 2015-12-30 |
| Engineering Products of Canada Limited | 150 Boul Industriel, Boucherville, QC J4B 2X3 | 1929-11-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on KLM PRODUCTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.