8018154 CANADA INC. (Corporation# 8018154) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018154 |
| Business Number | 846035707 |
| Corporation Name | 8018154 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
891 Rowntree Dairy Road Woodbridge ON L4L 5W3 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2019-09-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sureshkumar Thurairaja | 103-25 Sunrise Ave, North York ON M4A 2S2, Canada |
| Chenthuran Munnainathan | 52 Meandering Trail, Scarborough ON M1B 6E3, Canada |
| Kulaveerasingam Sellathurai | 271 Stover Cres., Pickering ON L1V 6R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 891 Rowntree Dairy Road, Woodbridge, ON L4L 5W3 |
| Name | 2011-11-08 | current | 8018154 CANADA INC. |
| Status | 2019-09-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-04-18 | 2019-09-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2019-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-09-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-12-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 891 Rowntree Dairy Road |
| City | Woodbridge |
| Province | ON |
| Postal Code | L4L 5W3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9327533 Canada Inc. | 891 Rowntree Dairy Road, Woodbridge, ON L4L 5W3 | 2015-06-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mgc Licensing Ltd. | 25 Interchange Way, Vaughan, ON L4L 5W3 | 2008-09-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9654623 Canada Inc. | 7611 Pine Valley Dr, Unit 19b, Woodbridge, ON L4L 0A2 | 2016-03-03 |
| 9722092 Canada Inc. | 7611 Pine Valley Dr, Suite 19b, Woodbridge, ON L4L 0A2 | 2016-04-22 |
| Kazkara Inc. | 38 George Bogg Rd, Vaughan, ON L4L 0A3 | 2020-06-08 |
| 10897264 Canada Corp. | 23 George Bogg Road, Vaughan, ON L4L 0A3 | 2018-07-20 |
| 9246207 Canada Inc. | 4 George Bogg Rd, Suite 1, Woodbridge, ON L4L 0A3 | 2015-04-06 |
| 8812853 Canada Ltd. | 9 George Bogg Rd, Woodbridge, ON L4L 0A3 | 2014-03-08 |
| 8802394 Canada Inc. | 4 George Bogg Road, Woodbridge, ON L4L 0A3 | 2014-02-26 |
| 8724598 Canada Limited | 36 George Bogg Rd, Woodbridge, ON L4L 0A3 | 2013-12-12 |
| 9872884 Canada Inc. | 7611 Pine Valley Dr, Suite 19a, Woodbridge, ON L4L 0A3 | 2016-08-17 |
| 12135663 Canada Inc. | 2 Isaac Devins Ave, Woodbridge, ON L4L 0A4 | 2020-06-17 |
| Find all corporations in postal code L4L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sureshkumar Thurairaja | 103-25 Sunrise Ave, North York ON M4A 2S2, Canada |
| Chenthuran Munnainathan | 52 Meandering Trail, Scarborough ON M1B 6E3, Canada |
| Kulaveerasingam Sellathurai | 271 Stover Cres., Pickering ON L1V 6R1, Canada |
| City | Woodbridge |
| Post Code | L4L 5W3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8018154 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.