CONEX FINANCIAL ALTERNATIVES CORP. (Corporation# 8018073) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018073 |
| Business Number | 846036705 |
| Corporation Name | CONEX FINANCIAL ALTERNATIVES CORP. |
| Registered Office Address |
2107 Dwyer Hill Road Ottawa ON K0A 1B0 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pamela Jean Stewart | 2107 Dwyer Hill Road, Ottawa ON K0A 1B0, Canada |
| Steven Douglas Stewart | 2107 Dwyer Hill Road, Ottawa ON K0A 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 2107 Dwyer Hill Road, Ottawa, ON K0A 1B0 |
| Name | 2011-11-08 | current | CONEX FINANCIAL ALTERNATIVES CORP. |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conex2us Inc. | 2107 Dwyer Hill Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2013-02-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thrival Being Corp. | 727 Richmond Road Rr3, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-11-01 |
| 12446774 Canada Incorporated | 111 Silver Fox Way, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-10-26 |
| 12342251 Canada Inc. | 551 Richmond Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-09-15 |
| Acst Consulting Inc. | 277 Ridgemont Drive, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-09-01 |
| 12303299 Canada Inc. | 3678 Ashton Station Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-08-29 |
| 12266831 Canada Association | 250 Kidd Rd, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-08-13 |
| Markably Inc. | 8772 Mclinton Road, Ottawa, ON K0A 1B0 | 2020-06-30 |
| Market Hut Products, Inc. | 630 Richmond Rd., Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-06-27 |
| 12103567 Canada Inc. | 47 Canadian Drive, Ottawa, ON K0A 1B0 | 2020-06-03 |
| Backyards Beautiful Inc. | 271 Ashton Creek Crescent, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-04-30 |
| Find all corporations in postal code K0A 1B0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Pamela Jean Stewart | 2107 Dwyer Hill Road, Ottawa ON K0A 1B0, Canada |
| Steven Douglas Stewart | 2107 Dwyer Hill Road, Ottawa ON K0A 1B0, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K0A 1B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conex Business Systems Inc. | 191 Mcnabb Street, Markham, ON L3R 8H2 | |
| Conex Business Systems Inc. | 191 Mcnabb Street, Markham, ON L3R 8H2 | |
| Conex Business Systems Inc. | 191 Mcnabb Street, Markham, ON L3R 8H2 | |
| Systemes De Bureau Conex Inc. | 191 Mcnabb Street, Markham, ON L3R 8H2 | |
| Canadian Institute for Progressive Alternatives | 226 Maclaren St., Ottawa, ON K2P 0L6 | 2011-10-12 |
| Conex, Centre De Soutien Technologique Commercial Et General Inc. | 346 Lorncliff Street, Otterburn Park, QC J3H 1Y1 | 1990-05-16 |
| Canadian Centre for Policy Alternatives | 1000 - 141 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1980-07-18 |
| Blacktop Alternatives Corp. | 2007-2 Anndale Drive, Toronto, ON M2N 0G5 | 2020-06-04 |
| Canclean Financial Corp. | 111-200 Cachet Woods Court, Markham, ON L6C 0Z8 | |
| Interglobe Financial Services Corp. | 3700 Steeles Avenue West, Suite 1001, Woodbridge, ON L4L 8M9 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONEX FINANCIAL ALTERNATIVES CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.