NICHOLAS A. N. KUSETA ENTERPRISES INCORPORATED (Corporation# 8018057) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018057 |
| Business Number | 840514889 |
| Corporation Name | NICHOLAS A. N. KUSETA ENTERPRISES INCORPORATED |
| Registered Office Address |
52 Elvaston Drive North York ON M4A 1N4 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nicholas Anthony Nandor Kuseta | 52 Elvaston Drive, North York ON M4A 1N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 52 Elvaston Drive, North York, ON M4A 1N4 |
| Name | 2011-11-08 | current | NICHOLAS A. N. KUSETA ENTERPRISES INCORPORATED |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 52 Elvaston Drive |
| City | North York |
| Province | ON |
| Postal Code | M4A 1N4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ags Painters Inc. | 2-1776 O'connor Dr, Suite 315, Toronto, ON M4A 0A1 | 2008-01-04 |
| Einzay Ventures Inc. | 17 Collip Place, North York, ON M4A 0A3 | 2019-10-02 |
| Righteous Ends Inc. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-04-18 |
| Ruble Jewellery & Watch Inc. | 23a Hobson Avenue, Toronto, ON M4A 0A3 | 2011-07-13 |
| Terrestrial Trading Company Ltd. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-08-09 |
| 12399903 Canada Inc. | 25a Hobson Ave, North York, ON M4A 0A4 | 2020-10-07 |
| H. Hashi Holdings Inc. | 39 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A1 | 2010-08-15 |
| Cadetrip Incorporated | 702-5 Wakunda, Toronto, ON M4A 1A2 | 2011-11-17 |
| 12365260 Canada Inc. | 8-30 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A3 | 2020-09-24 |
| 10600334 Canada Inc. | 3-20 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A3 | 2018-01-25 |
| Find all corporations in postal code M4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nicholas Anthony Nandor Kuseta | 52 Elvaston Drive, North York ON M4A 1N4, Canada |
| City | North York |
| Post Code | M4A 1N4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Swift Intertrade Enterprises Ltd. | 62 St Nicholas Street, Toronto, ON M4Y 1W7 | 1988-02-19 |
| Nicholas Framing On Wheels Canada Ltd. | 1 Nicholas Street, Ottawa, ON K1N 7B7 | 1995-08-14 |
| Nicholas Labrosse Courtier Immobilier Inc. | 2229 Descartes Street, Orleans, ON K4A 0W4 | 2019-04-02 |
| Gestion Nicholas Hoare Ltee | 2165 Madison Avenue, Montreal, QC H4B 2T2 | 1976-10-20 |
| 10338036 Canada Incorporated | 2706 - 75 St. Nicholas Street, Toronto, ON M4Y 0A5 | 2017-07-26 |
| Nicholas Francis Associes Inc. | 44 Charles St W, Suite 1740, Toronto, ON M4Y 1R7 | 1995-09-08 |
| Nicholas Berretta Holdings Inc. | 21 Sunny Acres, Baie D'urfe, QC H9X 3B7 | 2014-08-04 |
| Nicholas Hoare Holdings Inc. | 2165 Madison Avenue, MontrÉal, QC H4B 2T2 | 2004-03-05 |
| Jean and Nicholas Investments Inc. | 1905 Place Des Pinsons, St-bruno, QC | 1978-01-13 |
| Nicholas Newman Orthomd Inc. | 61 De Vimy Avenue, Montreal, QC H3S 2P9 | 2007-08-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on NICHOLAS A. N. KUSETA ENTERPRISES INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.