8017913 Canada Inc. (Corporation# 8017913) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8017913 |
| Business Number | 846040103 |
| Corporation Name | 8017913 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
23 Des Duchesses Cantley QC J8V 0E3 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Luc Vinette | 23 des Duchesses, Cantley QC J8V 0E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 23 Des Duchesses, Cantley, QC J8V 0E3 |
| Name | 2011-11-08 | current | 8017913 Canada Inc. |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8336989 Canada LtÉe | 7, Rue Des Manoirs, Cantley, QC J8V 0E3 | 2012-10-29 |
| 7550073 Canada Inc. | 8, Rue Des Duchesses, Cantley, QC J8V 0E3 | 2010-05-11 |
| 7289642 Canada Inc. | 19 Rue Des Duchesses, Cantley, QC J8V 0E3 | 2009-12-03 |
| 7185341 Canada Inc. | 51, Rue Des Duchesses, Cantley, QC J8V 0E3 | 2009-06-04 |
| 7176864 Canada LtÉe | 7 Rue Des Manoirs, Cantley, QC J8V 0E3 | 2009-05-20 |
| 7857705 Canada Inc. | 7 Rue Des Manoirs, Cantley, QC J8V 0E3 | 2011-05-09 |
| 10212407 Canada Inc. | 7, Rue Des Manoirs, Cantley, QC J8V 0E3 | 2017-04-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12262126 Canada Inc. | 38, Rue De Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2020-08-12 |
| 8187894 Canada Inc. | 42, Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2012-05-08 |
| Zaxia Inc. | 11 Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2006-02-14 |
| 4314450 Canada Inc. | 8 Ave. Des Grands Jardins, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2005-07-21 |
| 10733687 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-04-14 |
| 9417702 Canada Inc. | 74, Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2015-08-25 |
| 10772313 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-05-07 |
| Michelle Soucy Holdings Limited | 58 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A3 | 2000-07-28 |
| Netstate Inc. | 109 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2018-01-31 |
| 8142661 Canada Inc. | 158, Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2012-03-16 |
| Find all corporations in postal code J8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Luc Vinette | 23 des Duchesses, Cantley QC J8V 0E3, Canada |
| City | Cantley |
| Post Code | J8V 0E3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8017913 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.