MEDIVA PHARMA INC. (Corporation# 8017867) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8017867 |
| Business Number | 840728489 |
| Corporation Name | MEDIVA PHARMA INC. |
| Registered Office Address |
#801 - 100 Park Royal South West Vancover BC V7T 1A2 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mark Joseph Catroppa | #203, 1688 - 152nd Street, Surrey BC V4A 4N2, Canada |
| Manoj Sikka | #203, 1688 - 152nd Street, Surrey BC V4A 4N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | #801 - 100 Park Royal South, West Vancover, BC V7T 1A2 |
| Name | 2011-11-08 | current | MEDIVA PHARMA INC. |
| Status | 2011-11-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-09-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-12-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | #801 - 100 Park Royal South |
| City | West Vancover |
| Province | BC |
| Postal Code | V7T 1A2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6578632 Canada Ltd. | #801 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2006-06-02 |
| 6500315 Canada Ltd. | #801 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2006-01-03 |
| 6500323 Canada Ltd. | #801 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2006-01-03 |
| 6513913 Canada Ltd. | #801 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2006-01-30 |
| 6513930 Canada Ltd. | #801 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2006-01-30 |
| Vaxi Health Ltd. | #801 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2008-02-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Virani Collective Ltd. | 105-100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2020-10-22 |
| 12028492 Canada Inc. | 200 Park Royal South, Suite 100, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2020-04-29 |
| Evolve Shows Inc. | Suite 200 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2019-06-21 |
| Gc Cannabis Expos Inc. | Suite 200 -100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2019-02-15 |
| 4d Med Ltd. | 200 - 100 Park Royal, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2019-01-14 |
| Atts Energy Inc. | Unit 200 - 100 Park Royal, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2016-05-26 |
| Huron Executive Services Inc. | 200 Park Royal South, Suite 100, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2016-03-11 |
| Real Estate Prep Dm Ltd. | Suite 200 - 100 Park Royal South, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2012-12-28 |
| Geocapital Management Corporation | Suite 200 - 100 Park Royal, (c/o Westgate Consulting), West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2012-02-05 |
| Spidtech Structural Software Inc. | 100, Park Royal South, Suite 200, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 2009-05-22 |
| Find all corporations in postal code V7T 1A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mark Joseph Catroppa | #203, 1688 - 152nd Street, Surrey BC V4A 4N2, Canada |
| Manoj Sikka | #203, 1688 - 152nd Street, Surrey BC V4A 4N2, Canada |
| City | West Vancover |
| Post Code | V7T 1A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bio Pharma Logistics Inc. | 680 Chemin De La RiviГЁre Nord, Saint-eustache, QC J7R 0J6 | 2013-12-10 |
| Women Leaders In Pharma | 549 Rue Principale, Laval, QC H7X 1C7 | 2018-08-14 |
| Gmq Pharma Inc. | 1001 Place Mount-royal, Suite 801, Montreal, QC H3A 1P2 | 2016-11-14 |
| Jtherien Pharma Consulting Inc. | 77, Rue Messier, Saint-damien, QC J0K 2E0 | 2020-11-24 |
| Realist Pharma Inc. | 31 Ridge Drive, Toronto, ON M4T 1B6 | 2015-11-24 |
| Odf Pharma Inc. | 1-3275 Boul Choquette, Saint-hyacinthe, QC J2S 7Z8 | 2010-12-16 |
| Pharma Monitrice Inc. | 190, Lemoyne Ouest, Longueuil, QC J7H 1V8 | 2004-04-13 |
| Entreprises Pharma R.j.r. Inc. | 179 Belmont, Chateauguay, QC J6J 4X1 | 1995-02-14 |
| Ayo Care Pharma Inc. | 5789 Rue Cypihot, Montreal, QC H4S 1R3 | 2020-06-22 |
| Pharma Bridges Inc. | 4-33 Bayshore Drive, Ottawa, ON K2B 6M7 | 2011-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEDIVA PHARMA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.