SHALOM IMMIGRATION AND PLACEMENT SERVICES INC. (Corporation# 8017743) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8017743 |
| Business Number | 846034502 |
| Corporation Name | SHALOM IMMIGRATION AND PLACEMENT SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
6-77 Lemonwood Drive Etobicoke ON M9A 4L3 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2017-09-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID OMOTOLA | 6-77 LEMONWOOD DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4L3, Canada |
| OLUWAFEMI OMOTOLA | 6-77 LEMONWOOD DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4L3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 6-77 Lemonwood Drive, Etobicoke, ON M9A 4L3 |
| Name | 2011-11-08 | current | SHALOM IMMIGRATION AND PLACEMENT SERVICES INC. |
| Status | 2017-09-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-04-19 | 2017-09-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-08-26 | 2017-04-19 | Active / Actif |
| Status | 2015-04-23 | 2015-08-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2015-04-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-09-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2014-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Doitola Incorporated | 6-77 Lemonwood Drive, Etobicoke, ON M9A 4L3 | 2010-09-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Turpial General Contractor Inc. | 3-77 Lemonwood Drive, Toronto, ON M9A 4L3 | 2019-10-27 |
| Favormi Consulting Corporation | 3 - 83 Lemon Wood Drive, Toronto, ON M9A 4L3 | 2019-01-22 |
| Triple Weld Inc. | 77 Lemonwood Drive, Suite 3, Toronto, ON M9A 4L3 | 2018-02-02 |
| Ez Fire Plans Ltd. | 87 Lemonwood Drive, Unit 4, Toronto, ON M9A 4L3 | 2017-03-10 |
| 9543490 Canada Corporation | 5 Lemonwood Drive, Etobicoke, ON M9A 4L3 | 2015-12-09 |
| 9288295 Canada Corporation | Unit 3-83 Lemonwood Dr, Toronto, ON M9A 4L3 | 2015-05-08 |
| Janice Tseung Consulting Incorporated | 22-79 Lemonwood Drive, Etobicoke, ON M9A 4L3 | 2014-01-02 |
| Wave Dyne Inc. | 81 Lemonwood Drive, Etobicoke, ON M9A 4L3 | 2013-05-06 |
| 8332746 Canada Inc. | 7-85 Lemonwood Dr, Toronto, ON M9A 4L3 | 2012-10-23 |
| Infosfera Corporation | 16-79 Lemonwood Dr., Toronto, ON M9A 4L3 | 2005-02-02 |
| Find all corporations in postal code M9A 4L3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID OMOTOLA | 6-77 LEMONWOOD DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4L3, Canada |
| OLUWAFEMI OMOTOLA | 6-77 LEMONWOOD DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4L3, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9A 4L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Truguide Immigration and Placement Services Inc. | 65 La France Road, Brampton, ON L6S 3V7 | 2009-04-26 |
| Aircraft Placement Services Rt Inc. | 167 Cavagnol, P.o. Box 316, Hudson, QC J0P 1H0 | 2006-04-28 |
| R & L Connexions - Service De Placement Et Consultation D'affaires Inc. | 51 Rue Colbert, MontrГ©al, QC H8Y 3S2 | 2015-09-16 |
| Mr. Personnel - Technical & Executive Placement Services Inc. | 11950 Boul. Pierrefonds, Suite 102, Pierrefonds, QC | 1979-05-03 |
| 1613 Contractor and Placement Services Inc. | 12, Rue De Vinci, Candiac, QC J5R 6K6 | |
| Career Immigration & Placement Consultants Inc. | 2419, 35 Ave Nw, Edmonton, AB T6T 1W1 | 2018-03-17 |
| First Immigration Legal Services Inc. | 1250 RenГ© LГ©vesque Boulevard West, Suite 2200, Montreal, QC H3B 4W8 | 2012-12-18 |
| Its Immigration Services Incorporated | 5890 Avenue De Monkland, Suite 16, MontrГ©al, QC H4A 1G2 | 2020-05-19 |
| Mvl Services-immigration & Integration Inc. | 219-2525 Cavendish Boul., MontrГ©al, QC H4B 2Y6 | 2019-03-20 |
| Developpement Tour Shalom Inc. | 2155 Guy Street, Suite 740, Montreal, QC H3H 2R9 | 1985-05-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on SHALOM IMMIGRATION AND PLACEMENT SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.