8017620 Canada Corporation (Corporation# 8017620) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 2011.
| Corporation ID | 8017620 |
| Business Number | 840958680 |
| Corporation Name | 8017620 Canada Corporation |
| Registered Office Address |
5190 Shelley Rd Prince George BC V2K 5G1 |
| Incorporation Date | 2011-11-07 |
| Dissolution Date | 2012-09-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Darren Lance Meeks | 5190 Shelley Rd, Prince George BC V2K 5G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-07 | current | 5190 Shelley Rd, Prince George, BC V2K 5G1 |
| Name | 2011-11-07 | current | 8017620 Canada Corporation |
| Status | 2012-09-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-07 | 2012-09-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-27 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2011-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5190 Shelley Rd |
| City | Prince George |
| Province | BC |
| Postal Code | V2K 5G1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| "lif" Life International Foundation Inc. | #213-556 North Nechako Road, Prince George, BC V2K 1A1 | 1981-12-22 |
| 6345603 Canada Incorporated | 4191 Kenworth Road E, Prince George, BC V2K 1P1 | 2005-02-04 |
| 12329514 Canada Inc. | 3030 Nixon Crescent, Prince George, BC V2K 2B3 | 2020-09-09 |
| Back Forty Lifestyle Co. Inc. | 2356 Carleton Place, Prince George, BC V2K 2B6 | 2018-02-01 |
| Sterling Innovation Inc. | 6211 Crown Dr., Prince George, BC V2K 2E9 | 2014-05-05 |
| Valhalla Equipment Inc. | 7791 South Kelly Road, Prince George, BC V2K 2H5 | |
| Kamariss Educational Services Inc. | 4788 Heather Road, Prince George, BC V2K 2J4 | 1999-12-08 |
| Aldebaran Industries Inc. | 8669 Kelly Road North, Prince George, BC V2K 2W7 | 2020-04-20 |
| Faith Alive Fellowship, Inc. | 3400 Hart Highway, Prince George, BC V2K 2Z1 | 1982-11-25 |
| Canadian Vision Injury Prevention Services-cvips | E2-5931 Hart Hwy., Prince George, BC V2K 3A3 | 2013-10-07 |
| Find all corporations in postal code V2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Darren Lance Meeks | 5190 Shelley Rd, Prince George BC V2K 5G1, Canada |
| City | Prince George |
| Post Code | V2K 5G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| La Corporation Usines Continentales Canada | 8 Steelcase Road West, Markham, ON L3R 1B2 | 1994-05-31 |
| Corporation Des Produits De Confort Internationale (canada) | 141 Cidermill Ave, Vaughan, ON L4K 4G5 | |
| La Corporation Industrielle Suedoise Du Canada Ltee | 3126 Rue Dessaulles, St-hyacinthe, QC J2S 2W2 | 1969-04-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8017620 Canada Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.