CAMTRONIX TECHNOLOGY CONSULTING CORPORATION (Corporation# 8017425) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 2011.
| Corporation ID | 8017425 |
| Business Number | 846035103 |
| Corporation Name |
CAMTRONIX TECHNOLOGY CONSULTING CORPORATION CORPORATION CONSULTANTS TECHNOLOGIES CAMTRONIX |
| Registered Office Address |
261 Shore Road Beaconsfield QC H9W 3T9 |
| Incorporation Date | 2011-11-07 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cameron Ward | 260 Shore Road, Beaconsfield QC H9W 3T9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-07 | current | 261 Shore Road, Beaconsfield, QC H9W 3T9 |
| Name | 2011-11-07 | current | CAMTRONIX TECHNOLOGY CONSULTING CORPORATION |
| Name | 2011-11-07 | current | CORPORATION CONSULTANTS TECHNOLOGIES CAMTRONIX |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-07 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 261 Shore Road |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 3T9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Roseau Chantant Inc. | 261 Shore Drive, Beaconsfield, QC H9W 3T9 | 2018-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cameron Ward | 260 Shore Road, Beaconsfield QC H9W 3T9, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 3T9 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Beaconsfield |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Corporation Des Technologies En Eaux Industrielles Optimeau | 9675 Rue Clement, Lasalle, QC H8R 4B4 | 1986-12-05 |
| Power Technology Investment Corporation | 751 Victoria Square, Montreal, QC H2Y 2J3 | |
| Corporation Canadienne De Technologies Novatrices De Recyclage (cnrtc) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3900, Montreal, QC H3B 4M7 | 1993-02-15 |
| Of Internet Technology Consulting Inc. | 561 Roslyn Avenue, Westmount, QC H3Y 2T7 | 2001-01-31 |
| Bensino Information Technology Corporation | 6909 36e Avenue, MontrГ©al, QC H1T 2Z9 | 2018-04-18 |
| Corporation De Consultants I.t. Compass | 313 Bleignier, St-laurent, QC H4N 1B1 | 1997-09-19 |
| Voneumann Information Technology Consultants Corporation | 109-2850 Cedarwood Drive, Ottawa, ON K1V 8Y4 | 2008-05-02 |
| Mds Coating Technologies Corporation | 7810, Henri-bourassa Blvd. West, Saint-laurent, QC H4S 1P4 | |
| Brt Battery Regeneration Technologies Corporation | 3 Cercle Crescent, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 1990-08-22 |
| Corporation NГ¶ord Technologies | 201 Chemin Du Club Marin Suite 1610, Ile Des Soeurs, QC H3E 1T4 | 2004-07-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAMTRONIX TECHNOLOGY CONSULTING CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.