8017336 CANADA INC. (Corporation# 8017336) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 2, 2012.
| Corporation ID | 8017336 |
| Business Number | 805740305 |
| Corporation Name | 8017336 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
28 Claude-champagne Avenue Outremont QC H2V 2X1 |
| Incorporation Date | 2012-08-02 |
| Dissolution Date | 2014-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dr. Philippe Crine | 28 Avenue Claude-Champagne, Outremont QC H2V 2X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-07-03 | current | 28 Claude-champagne Avenue, Outremont, QC H2V 2X1 |
| Address | 2012-08-02 | 2013-07-03 | 1, Place Ville Marie, Suite 2500, Montreal, QC H3B 1R1 |
| Name | 2012-08-02 | current | 8017336 CANADA INC. |
| Status | 2014-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-08-02 | 2014-04-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-04-16 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2012-08-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-10-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6296939 Canada Inc. | 40 Avenue Claude-champagne, MontrГ©al, QC H2V 2X1 | 2004-10-14 |
| 4042221 Canada Inc. | 40 Claude Champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 2002-07-22 |
| 3842169 Canada Inc. | 40 Claude Champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 2000-12-07 |
| 3428320 Canada Inc. | 72 Rue Claude-champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 1997-10-24 |
| Dubuc Communication Visuelle Inc. | 52 Claude Champagne, MontrÉal, QC H2V 2X1 | 1985-03-08 |
| 6026834 Canada Inc. | 40 Claude Champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 2002-10-09 |
| 6123376 Canada Inc. | 40 Claude Champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 2003-07-30 |
| 6434746 Canada Inc. | 40 Claude Champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 2005-08-18 |
| Premier Goldencare Inc. | 40 Claude Champagne, Outremont, QC H2V 2X1 | 2005-04-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dr. Philippe Crine | 28 Avenue Claude-Champagne, Outremont QC H2V 2X1, Canada |
| City | Outremont |
| Post Code | H2V 2X1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8017336 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.