BFC FASHION INC. (Corporation# 8017280) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 6, 2012.
| Corporation ID | 8017280 |
| Business Number | 838164309 |
| Corporation Name |
BFC FASHION INC. MODE BFC INC. |
| Registered Office Address |
139 Stephanie Street Dollard-des-ormeaux QC H9A 3C1 |
| Incorporation Date | 2012-01-06 |
| Dissolution Date | 2019-02-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN BELFER | 139 STEPHANIE STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-01-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-01-06 | current | 139 Stephanie Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C1 |
| Name | 2012-02-09 | current | BFC FASHION INC. |
| Name | 2012-02-09 | current | MODE BFC INC. |
| Name | 2012-01-06 | 2012-02-09 | 8017280 CANADA INC. |
| Status | 2019-02-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-07-21 | 2019-02-22 | Active / Actif |
| Status | 2017-06-20 | 2017-07-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-06-29 | 2017-06-20 | Active / Actif |
| Status | 2015-06-18 | 2015-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-01-06 | 2015-06-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-22 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-02-09 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2012-01-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 139 STEPHANIE STREET |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 3C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Olive Branch Think Tank | 151 Rue Stephanie, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C1 | 2020-11-27 |
| 7862610 Canada Inc. | 145, Stephanie, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3C1 | 2011-08-04 |
| 6962751 Canada Inc. | 143 Stephanie, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C1 | 2008-04-22 |
| 6563015 Canada Inc. | 155 Rue Stephanie, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C1 | 2006-05-03 |
| 6396143 Canada Inc. | 143 Stephanie Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C1 | 2005-05-24 |
| Wjsm Health Network Inc. | 153 StÉphanie Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C1 | 2003-09-08 |
| Birksgate Company Limited | 149 Stephanie, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3C1 | 2000-02-16 |
| Vannerie Ste-catherine Canada Inc. | 145 Rue Stephanie, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3C1 | 1984-08-13 |
| 7920547 Canada Inc. | 155 Rue Stephanie, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3C1 | 2011-07-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN BELFER | 139 STEPHANIE STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3C1, Canada |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Post Code | H9A 3C1 |
| Category | fashion |
| Category + City | fashion + DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Communications Fashion Mode Inc. | 1470 Peel Street, Suite 328, Montreal, QC H3A 1T1 | 1981-12-30 |
| Syali Fashion Inc. | Syali Fashion Inc, 2972 Remembrance Street, Lachine, QC H8S 1X8 | 2013-05-28 |
| La Mode Sun May Inc. | 160 St-viateur, Montreal, QC H2T 1A8 | 1981-06-23 |
| Mode Qj Inc. | 5270 Des Tilleuls, Montreal, QC H1T 2H6 | 1988-09-06 |
| Mode Jo & Al Inc. | 574, Stanstead Avenue, Mont-royal, QC H3R 1X7 | 2011-05-24 |
| Mode Rose Shovelin Fashion Inc. | 119 Cote Ambroise, St-lin, QC | 1980-12-04 |
| Mode Eight Wo LtÉe | 333 Chabanel St W, Suite 524, Montreal, QC H2N 2E7 | 1994-01-27 |
| Vjs Nu.i Fashion Inc. | 43 Boulevard Samson, Suite 247, Laval, QC H7X 3R8 | 2009-08-24 |
| Mode "b" Ltee | 255 De Castelnau West, Montreal, QC | 1977-09-28 |
| Mode T.j.h. Inc. | 500 Sherbrooke Ouest, Bureau 950, Montreal, QC H3A 3C6 | 1997-10-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on BFC FASHION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.