Global Inspect Inc. (Corporation# 7907958) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 30, 2011.
| Corporation ID | 7907958 |
| Business Number | 809970916 |
| Corporation Name | Global Inspect Inc. |
| Registered Office Address |
26 Anselme Lavigne Dollard-des-ormeaux QC H9A 1N4 |
| Incorporation Date | 2011-06-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARWA JAMAL | 26 ANSELME LAVIGNE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 1N4, Canada |
| NIZAR NOFAL | 26 ANSELME LAVIGNE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 1N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-30 | current | 26 Anselme Lavigne, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1N4 |
| Name | 2011-06-30 | current | Global Inspect Inc. |
| Status | 2011-06-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 26 ANSELME LAVIGNE |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1N4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Explorer Global Inc. | 26 Anselme Lavigne, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1N4 | 1996-03-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Wolfe Co Inc. | 26 Avenue Anselme-lavigne, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1N4 | 2016-08-10 |
| Ultimesolution Inc. | 26,anselme Lavigne, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1N4 | 2004-04-20 |
| Lawadessa Inc. | 26 Anselme-lavigne Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1N4 | 2004-04-20 |
| Г‰ric Vigouroux Organisation Inc. | 26 Anselme-lavigne, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1N4 | 1998-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARWA JAMAL | 26 ANSELME LAVIGNE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 1N4, Canada |
| NIZAR NOFAL | 26 ANSELME LAVIGNE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 1N4, Canada |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Post Code | H9A 1N4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Md Inspect Plus Inc. | 48 Valois Bay, Pointe-claire, QC H9R 4B3 | 2009-02-11 |
| Habitat Inspect Inc. | 412 Wilson Avenue, Burlington, ON L7L 2M9 | 2008-01-09 |
| Atlas-inspect Inc. | 4611 Harvard, Montreal, QC H4A 2X3 | 2015-03-31 |
| Mr Inspect Detect Inc. | 574 Leacock Drive, Barrie, ON L4N 7B1 | 2015-03-31 |
| Inspect-pro Home Inspection Services Inc. | 1204 738 3 Avenue Sw, Calgary, Alberta, AB T2P 0G7 | 2005-08-10 |
| Twin-tech Inspect Ltd. | 1103-1001 8 Street Northwest, Airdrie, AB T4B 0W2 | 2020-10-20 |
| Eco-global Technology Company Ltd. | 2226 Manor Dr., Mississauga, ON L5M 5B8 | 2010-11-12 |
| Entreprises Tai Pan Global LtÉe. | 5333 Casgrain, Local 402, Montreal, QC H2T 1X6 | 1994-09-12 |
| First Global Holdings Inc. | 2000 Peel Street, Suite 900, Montreal, QC H3A 2W5 | 2002-06-13 |
| Les Terminus Global Ltee | 615 Dorchester Ouest, Suite 660, Montreal, QC | 1975-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Global Inspect Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.