7907940 Canada Corporation (Corporation# 7907940) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 30, 2011.
| Corporation ID | 7907940 |
| Business Number | 806670006 |
| Corporation Name | 7907940 Canada Corporation |
| Registered Office Address |
6670 124th St Surrey BC V3W 0Z3 |
| Incorporation Date | 2011-06-30 |
| Dissolution Date | 2017-04-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ali Zuhair | 6670 124th ST, Surrey BC V3W 0Z3, Canada |
| Rabia Tari | 12730 66th avenue #4, Surrey BC V3W 1P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-30 | current | 6670 124th St, Surrey, BC V3W 0Z3 |
| Name | 2011-06-30 | current | 7907940 Canada Corporation |
| Status | 2017-04-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-29 | 2017-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-09-10 | 2016-11-29 | Active / Actif |
| Status | 2014-06-26 | 2014-09-10 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-11-30 | 2014-06-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-30 | 2013-11-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-04-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2014-09-10 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-06-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hidden Scents Limited | 6649 124 St, Surrey, BC V3W 0Z3 | 2019-10-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ipob British Columbia Community Association | 13957 70 Avenue, Surrey, BC V3W 0A3 | 2020-07-14 |
| Default Consulting Inc. | 12306 69a Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2018-08-13 |
| 7711379 Canada Inc. | 12328 69a Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2010-11-27 |
| Bzp Business Zone Pages Inc. | 14320 - 69 A Ave., Surrey, BC V3W 0E2 | 2009-07-01 |
| Sashay Day Spa & Salon Inc. | 14315 69-a Avenue, Surrey, BC V3W 0E2 | 2008-09-11 |
| Worldclass Funding Partners Inc. | 7297 138 St, Suite 316, Surrey, BC V3W 0E5 | 2018-05-15 |
| 6808531 Canada Inc. | 301-7297-138 Street, Surrey, BC V3W 0E5 | 2007-07-17 |
| Eye Immigration Inc. | 12885 80 Avenue, Unit 211, Surrey, BC V3W 0E6 | 2014-09-08 |
| Can-asia Immigration Consultants Canada Inc. | 12885 - 80th Avenue, Suite 206, Surrey, BC V3W 0E6 | 2002-10-28 |
| Shasun Investments Corp. | 208-12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | |
| Find all corporations in postal code V3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ali Zuhair | 6670 124th ST, Surrey BC V3W 0Z3, Canada |
| Rabia Tari | 12730 66th avenue #4, Surrey BC V3W 1P3, Canada |
| City | Surrey |
| Post Code | V3W 0Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Professionnal Corporation of Psychotherapists of Canada | 1100 Prom. Barnett, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1993-04-27 |
| Canada Media Ventures Corporation | 1000 De La GauchetiГЁre West, Suite 2448, Montreal, QC H3B 4W5 | 2007-08-29 |
| La Corporation Usines Continentales Canada | 8 Steelcase Road West, Markham, ON L3R 1B2 | 1994-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7907940 Canada Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.