Laval technologies and industrial supplies inc. (Corporation# 7907761) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 30, 2011.
| Corporation ID | 7907761 |
| Business Number | 805178209 |
| Corporation Name | Laval technologies and industrial supplies inc. |
| Registered Office Address |
65, Boul. Brunswick, Suite 202 Dollard-des-ormeaux QC H9B 2N4 |
| Incorporation Date | 2011-06-30 |
| Dissolution Date | 2016-07-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sarmad Al-Dulaimi | 292, Van Gogh, Dollard-Des-Ormeaux QC H9A 3J6, Canada |
| Khaled Naser | 381 Cezanne, Dollard-Des-Ormeaux QC H9A 3J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-09-08 | current | 65, Boul. Brunswick, Suite 202, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 |
| Address | 2011-06-30 | 2011-09-08 | 292, Van Gogh, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J6 |
| Name | 2011-06-30 | current | Laval technologies and industrial supplies inc. |
| Status | 2016-07-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-06 | 2016-07-06 | Active / Actif |
| Status | 2015-08-31 | 2015-10-06 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-30 | 2015-08-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-06 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2015-10-06 | Revival / Reconstitution | |
| 2015-08-31 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2011-06-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 65, boul. Brunswick, suite 202 |
| City | Dollard-Des-Ormeaux |
| Province | QC |
| Postal Code | H9B 2N4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11007882 Canada Inc. | 231-65 Boulevard Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2018-09-24 |
| 10428825 Canada Inc. | 69 Brunswick Blvd., Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2017-09-29 |
| 10150878 Canada Inc. | 69 Boulevard Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2017-03-17 |
| Moroccan Pooch Inc. | 65 Brunswick Blvd, Local 100, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2014-11-01 |
| 8981370 Canada Inc. | 65 Brunswick Blvd., Suite 123, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2014-08-07 |
| 7959958 Canada Inc. | 65 Brunswick #127, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2011-08-31 |
| 6 Sens Inc. | 71, Boulevard Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2010-12-01 |
| 7603169 Canada Inc. | 2444-65 Boul Brunswick, Montreal, QC H9B 2N4 | 2010-07-15 |
| G.e. Technology Inc. | 65, Brunswick, Suite 1002, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2007-08-01 |
| Spa Dermacella Inc. | 61 D, Rue Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2N4 | 2007-02-21 |
| Find all corporations in postal code H9B 2N4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sarmad Al-Dulaimi | 292, Van Gogh, Dollard-Des-Ormeaux QC H9A 3J6, Canada |
| Khaled Naser | 381 Cezanne, Dollard-Des-Ormeaux QC H9A 3J5, Canada |
| City | Dollard-Des-Ormeaux |
| Post Code | H9B 2N4 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Dollard-Des-Ormeaux |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grossiste En Materiel De Plomberie Ideal (laval) Inc. | 2905 Industrial Boulevard, C.p.480, Chomedey, QC H7L 3W9 | 1910-07-06 |
| Car-bec Industrial Supplies Inc. | 3672 Rue Isabelle, Fabreville, Laval, QC H7P 4Z6 | 1981-01-26 |
| Progressive Shipping Supplies Ltd. | 2440 Industrial Boulevard, Chomedy, Laval, QC H7S 2G7 | 1977-12-16 |
| North Shore Parts & Industrial Supplies Ltd. | 91-93 Glacier Street, Coquitlam, BC V3K 5Z1 | |
| Venture Industrial Supplies Inc. | 90 Claireport Cr, Etobicoke, ON M9W 6P4 | 2004-06-15 |
| Bathurst Industrial Supplies Inc. | 490 Rue Kent, Ottawa, ON | 1981-03-26 |
| Think Industrial Supplies Inc. | 160 Parktree Drive, Maple, ON L6A 2W5 | 2015-11-16 |
| Steele Industrial Supplies Inc. | 4 Commerce Cres., North Bay, ON P1A 0B4 | 2002-04-11 |
| Discover Industrial Supplies Ltd. | 65 Grackle Trail, Toronto, ON M1X 2C5 | 2020-11-30 |
| Jsc Industrial & Trades Supplies Inc. | 16 Kilpatrick Drive, Toronto, ON M1R 2B6 | 2018-07-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Laval technologies and industrial supplies inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.