PRESTYL ENERGY CORPORATION (Corporation# 7907460) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 30, 2011.
| Corporation ID | 7907460 |
| Business Number | 805200607 |
| Corporation Name | PRESTYL ENERGY CORPORATION |
| Registered Office Address |
375 St. Marys Ave Kimberley BC V1A 2K2 |
| Incorporation Date | 2011-06-30 |
| Dissolution Date | 2016-09-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John David Milsom | 375 St. Marys Ave, Kimberley BC V1A 2K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-30 | current | 375 St. Marys Ave, Kimberley, BC V1A 2K2 |
| Name | 2011-06-30 | current | PRESTYL ENERGY CORPORATION |
| Status | 2016-09-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-11-30 | 2016-09-08 | Active / Actif |
| Status | 2013-11-30 | 2013-11-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-30 | 2013-11-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-08 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2011-06-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-09-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-06-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Far Infrared Heating Canada Inc. | 375 St. Marys Ave., Kimberley, BC V1A 2K2 | 2012-09-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kimberley & District Chamber of Commerce | 270 Kimberley Avenue, Kimberley, BC V1A 0A3 | 1925-03-31 |
| Kimberley & District Community Foundation | 42-101, Ave, Kimberley, BC V1A 1A3 | 2001-09-11 |
| Dipper Ceramics Ltd. | 406 Ritchie St, Kimberley, BC V1A 1M4 | 2020-09-01 |
| Aard Hydrotechnical Ltd. | 443 Archibald Street, Kimberley, BC V1A 1N2 | 2010-01-19 |
| 3740676 Canada Inc. | 2660 Warren Ave., Kimberley, BC V1A 1T5 | 2000-03-30 |
| 8736162 Canada Inc. | 290 Wallinger Ave., Kimberley, BC V1A 1Z1 | 2013-12-23 |
| Place Droid Inc. | Suite 201, 290 Wallinger Avenue, Kimberley, BC V1A 1Z1 | 2013-05-09 |
| 7848943 Canada Inc. | #201 - 290 Wallinger Avenue, Kimberley, BC V1A 1Z1 | 2011-04-28 |
| 10940372 Canada Ltd. | 545 Wallinger Avenue, Kimberley, BC V1A 1Z8 | 2018-08-10 |
| Interex Corporate Registration Services Inc. | 582 Beale Avenue, Kimberley, BC V1A 2A7 | 2011-05-18 |
| Find all corporations in postal code V1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| John David Milsom | 375 St. Marys Ave, Kimberley BC V1A 2K2, Canada |
| City | Kimberley |
| Post Code | V1A 2K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cataleya Energy Corporation | 365 Bay Street, Suite 800, Wildeboer Dellelce Place, Toronto, ON M5H 2V1 | |
| Carbonitum Energy Corporation | 2300-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2B5 | |
| Bonavista Energy Corporation | 900, 207-9th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1K3 | |
| Axon Energy Corporation | 12 Edgevalley Gardens Northwest, Calgary, AB T3A 5H1 | 2020-11-29 |
| Corporation Internationale D'energie G.a. | 9035 Rivard St., Brossard, QC J4X 1V5 | 1993-05-05 |
| Cec Canadian Energy Corporation | 2705 Bates Rd, Suite 200, Montreal, QC H3S 1B4 | 1981-07-17 |
| Corporation Universelle De Sytemes D'Г‰nergie S.g. | 306 Des Pres St, Laval, QC H7N 1C5 | 1993-05-05 |
| Tc Energy Corporation | 450 1st Street S.w., Calgary, AB T2P 5H1 | 2003-02-25 |
| Fifth Freedom Technology, Signage and Energy Corporation | 1123 Avenue Road, Toronto, ON M5N 2E5 | 2018-11-06 |
| Corporation Energie Clark | 4430 Saint Catherine Street West, #200b, Westmount, QC H3Z 3E4 | 1984-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRESTYL ENERGY CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.