Heritage Merchant Capital Group Inc. (Corporation# 7907125) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 30, 2011.
| Corporation ID | 7907125 |
| Business Number | 811471317 |
| Corporation Name | Heritage Merchant Capital Group Inc. |
| Registered Office Address |
25 Esplanade P. O. Box 948, Stn A Toronto ON M5W 1G5 |
| Incorporation Date | 2011-06-30 |
| Dissolution Date | 2017-04-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Oliver Powell | Sunrise Hills, Unit 25, Frigate Bay , Saint Kitts and Nevis |
| Cassandra Spranks | 25 Esplanade, P.O. Box 948, Stn. A, Toronto ON M5W 1G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-07-29 | current | 25 Esplanade, P. O. Box 948, Stn A, Toronto, ON M5W 1G5 |
| Address | 2011-06-30 | 2013-07-29 | 3425-130 Adelaide Street West, Toronto, ON M5H 3P5 |
| Name | 2011-06-30 | current | Heritage Merchant Capital Group Inc. |
| Status | 2017-04-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-29 | 2017-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-04-04 | 2016-11-29 | Active / Actif |
| Status | 2014-12-03 | 2015-04-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-30 | 2014-12-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-04-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stockmoneymaker Corp. | 25 Esplanade, Toronto, ON M5E 1W5 | 2014-06-04 |
| Prediktiv Labs Inc. | 25 Esplanade, Suite 310, Toronto, ON M5E 1W5 | 2015-07-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6075118 Canada Inc. | 25 The Esplanade Street, Poste Stn A P.o. Box:5883, Toronto, ON M5W 1A0 | 2003-03-12 |
| Canadian Information Productivity Awards Ltd. | 777 Bay Street, 7th Floor, Toronto, ON M5W 1A7 | 2000-01-12 |
| Orenstein & Partners Management Consultants Ltd. | Suite 1100, 2 Bloor Street East, Toronto, ON M5W 1A8 | 1981-10-29 |
| Fonds D'actions Americaines United Ltee | 145 King St W, Suite 300, Toronto, ON M5W 1B2 | 1957-05-27 |
| Literally Communications Incorporated | 535 - 25 The Esplanade, Toronto, ON M5W 1E4 | 2014-09-25 |
| Canadian Entertainment Standards Council | 1 Yonge Street, Suite 1800, Toronto, ON M5W 1E7 | 2012-11-12 |
| PГ©troliГЁre Mccoll-frontenac Inc. | 111 St-clair Ave W, Toronto, ON M5W 1K3 | |
| PГ©troliГЁre Mccoll-frontenac Inc. | 111 St. Clair Ave West, Toronto, ON M5W 1K3 | |
| Petroliere Mccoll-frontenac Inc. | 111 St.clair Avenue West, Toronto, ON M5W 1K3 | 1991-03-28 |
| Les Entreprises Petrolieres Imperiales Ltee | 111 St. Clair Ave West, Room 1950, Toronto, ON M5W 1K3 | 1942-09-30 |
| Find all corporations in postal code M5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Oliver Powell | Sunrise Hills, Unit 25, Frigate Bay , Saint Kitts and Nevis |
| Cassandra Spranks | 25 Esplanade, P.O. Box 948, Stn. A, Toronto ON M5W 1G5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5W 1G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Longbow Group Partners Corp. | 38 Heritage Lake Terrace, Heritage Pointe, AB T1S 4J4 | 2019-09-17 |
| Groupe C.s.r.h. Heritage Inc. | 1100 Rene Levesque West, Suite 2200, Montreal, QC H3B 4N4 | 1996-10-22 |
| Integrated Merchant Capital Corp. | 106 Pickering Street, Toronto, ON M4E 3J7 | 2019-02-08 |
| Union Merchant Capital Corp. | 106 Pickering Street, Toronto, ON M4E 3J7 | 2017-11-08 |
| Victoria Merchant Capital Corp. | 106 Pickering Street, Toronto, ON M4E 3J7 | 2017-11-06 |
| Merchant Capital Wealth Management Corp. | 220 Bay Street, 3rd Floor, Toronto, ON M5J 2W4 | 1993-11-17 |
| Fourniture De Papier Associated Merchant Inc. | 111 Peter Street, Suite 804, Toronto, ON M5V 2H1 | 1999-01-22 |
| The Heydey Group Inc. | 217-20 Merchant Lane, Toronto, ON M6P 4J6 | 2019-06-05 |
| Merchant Partners Group Limited | 20 Dersingham Crescent, Thornhill, ON L3T 4E7 | 2020-06-27 |
| Lamontagne Organic Merchant Group Inc. | Se-22-4-30-w2 (farm Location), Box2200, Assiniboia, SK S0H 0B0 | 2009-11-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Heritage Merchant Capital Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.