Integral Quill & Abacus Business Communications Inc. (Corporation# 7906986) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906986 |
| Business Number | 811477314 |
| Corporation Name | Integral Quill & Abacus Business Communications Inc. |
| Registered Office Address |
162 Macewan Ridge Circle Nw Calgary AB T3K 3W3 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2012-02-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Victoria Adams | 162 MacEwan Ridge Circle NW, Calgary AB T3K 3W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 162 Macewan Ridge Circle Nw, Calgary, AB T3K 3W3 |
| Name | 2011-06-29 | current | Integral Quill & Abacus Business Communications Inc. |
| Name | 2011-06-29 | current | Integral Quill ; Abacus Business Communications Inc. |
| Status | 2012-02-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-29 | 2012-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-02-13 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monster Ink Records Inc. | 58 Covepark Rise Ne, Calgary, AB T3K 0A5 | 2009-02-20 |
| Green Nest Natural Food R&d Corporation | 47 Panamount View Northwest, Calgary, AB T3K 0A6 | 2019-08-28 |
| Aban Management Inc. | 18, Panamount Cove Nw, Calgary, AB T3K 0A8 | 2019-03-12 |
| 7118571 Canada Inc. | 2012 Panatella Blvd Nw, Calgary, AB T3K 0A9 | 2009-02-04 |
| Curitus International Ltd. | 140 Covebrook Close Northeast, Calgary, AB T3K 0B1 | 2018-06-14 |
| Duffco. Mechanical Inc. | 139 Covehaven Terrace Northeast, Calgary, AB T3K 0B2 | 2019-03-13 |
| 6637931 Canada Inc. | 9650 Harvest Hills Blvd Ne, Calgary, AB T3K 0B3 | 2006-10-06 |
| Kansion Inc. | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-05-12 |
| Bitmap Technologies Inc. | 41 Pantego Hill Nw, Calgary, AB T3K 0B7 | 2007-02-07 |
| Thrive Academy | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-08-28 |
| Find all corporations in postal code T3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Victoria Adams | 162 MacEwan Ridge Circle NW, Calgary AB T3K 3W3, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T3K 3W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Systeme D'apprentissage Linguistique Quill Inc. | 275 Slater Street, Suite 401, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1981-04-13 |
| Integral Business Insight Inc. | 379 Lakeshore Road West, Oakville, ON L6K 1G4 | 2011-03-26 |
| Integral Retail Recruitment Inc. | 10 Milner Business Court, Suite 309, Toronto, ON M1B 3C6 | 2007-05-03 |
| Abacus Hydraulique Ltee | 835 Ellingham, Pointe-claire, QC H9R 5E8 | 1977-02-22 |
| Ibs-it Integral Business Solutions Can Incorporated | 3009-85 Thorncliffe Park Drive, Toronto, ON M4H 1L6 | 2016-05-18 |
| Integral Process Equipment Inc. | 4710 Rue St Ambroise, Suite 262, Montreal, QC H4C 2C7 | 2015-08-27 |
| Les Productions Quill Pen Inc. | 1055 RenÉ-lÉvesque East, Suite 900, MontrÉal, QC H2L 4S5 | 1998-04-08 |
| Anglo American Abacus Inc. | 800 Place Victoria, Suite 4702, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1984-10-10 |
| Entretien & Renovations Abacus Inc. | 3510 Boul. St-laurent, Suite 203, Montreal, QC H2X 2V2 | 1980-05-27 |
| Institut International De DÉveloppement Integral - IIdi | 20280 Boul Henri-bourassa, Quebec, QC G2M 1K9 | 2004-12-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Integral Quill & Abacus Business Communications Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.