BRUN CAPITAL HOLDINGS LTD. (Corporation# 7906951) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906951 |
| Business Number | 806632600 |
| Corporation Name | BRUN CAPITAL HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
2215 Trafalgar St. London ON N5V 4Z7 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2018-04-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Luigi Brun | 2215 Trafalgar St., London ON N5V 4Z7, Canada |
| Nick Brun | 2215 Trafalgar St., London ON N5V 4Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 2215 Trafalgar St., London, ON N5V 4Z7 |
| Name | 2011-06-29 | current | BRUN CAPITAL HOLDINGS LTD. |
| Status | 2018-04-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-11-29 | 2018-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-29 | 2017-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-04-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-08-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7829914 Canada Corporation | 2-2215 Trafalgar St., London, ON N5V 4Z7 | 2011-05-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Agra Corporation | 2351 Huron Street, Suite 1, London, ON N5V 0A8 | 2008-05-07 |
| Association Geo-care Du Canada | 1-2351 Huron Street, London, ON N5V 0A8 | 1993-07-16 |
| Rosensee Corporation | 1-2351 Huron Street, London, ON N5V 0A8 | 2002-04-25 |
| Agra Carbon Exchange Inc. | 1-2351 Huron Street, Dancor Campus, London, ON N5V 0A8 | 2007-11-23 |
| Entec-biogas Inc. | 1-2351 Huron Street, Dancor Campus, London, ON N5V 0A8 | 2008-06-24 |
| Agra Bios Corporation | 1-2351 Huron Street, Dancor Campus, London, ON N5V 0A8 | 2008-11-28 |
| Enerkraft Inc. | 1-2351 Huron Street, London, ON N5V 0A8 | 2011-10-14 |
| Agra Carbon Exchange Inc. | 1-2351 Huron Street, London, ON N5V 0A8 | |
| Sunsmart Melanoma Foundation | 530 Admiral Drive, London, ON N5V 0B2 | 2004-09-23 |
| Laird Plastics (canada) Inc. | 2124 Oxford Street East, London, ON N5V 0B7 | |
| Find all corporations in postal code N5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Luigi Brun | 2215 Trafalgar St., London ON N5V 4Z7, Canada |
| Nick Brun | 2215 Trafalgar St., London ON N5V 4Z7, Canada |
| City | London |
| Post Code | N5V 4Z7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brun Fitzroy Holdings Incorporated | 9 Commissioners Road East, London, ON N6C 5Z7 | 2010-04-12 |
| Capital Holdings Ottawa Ltd. | 9 Antares Drive, Nepean, ON K2E 7V5 | |
| Mdf Capital Holdings Inc. | 18100 Transcanada Highway, Kirkland, QC H9J 4A1 | 2010-08-25 |
| Sdf Capital Holdings Inc. | 18100 Trans Canada, Kirkland, QC H9J 4A1 | 2005-11-28 |
| Gestion Dna Capital Inc. | 2080 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, MontrГ©al, QC H3H 1R6 | 2015-03-11 |
| Brun & Cullen Inc. | 114 Pointe Langlois, Ste-rose, QC | 1981-08-11 |
| Brun-way Construction Inc. | 1754 Route 640, Hanwell, NB E3C 2B2 | 2005-01-20 |
| L'ours Brun DГ©mГ©nagement Inc. | 1646, Avenue Belleville, Lemoyne, QC J4P 3M1 | 2020-08-26 |
| Pourvoirie De L'ours Brun (1984) Inc. | 1077, Rue Des AnÉmones, Saint-jÉrÔme, QC J7Z 6X2 | 1980-10-14 |
| Les Jardins Brun Et Meunier Inc. | 10e Rang, Dunham, QC J0E 1M0 | 1984-11-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on BRUN CAPITAL HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.