CREATION-TEAM CANADA INC. (Corporation# 7906757) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906757 |
| Business Number | 806631206 |
| Corporation Name | CREATION-TEAM CANADA INC. |
| Registered Office Address |
151 Ovila RosemГ€re QC J7A 3E2 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2014-06-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLÉMENT MASSON | 4 DE LA POTERNE, ESTOUY 45300, France |
| DENIS TREMBLAY | 151 OVILA, ROSEMÈRE QC J7A 3E2, Canada |
| GARY SIMPSON | 3420 ÉDITH, LAVAL QC H7P 5P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 151 Ovila, RosemГ€re, QC J7A 3E2 |
| Name | 2011-06-29 | current | CREATION-TEAM CANADA INC. |
| Status | 2014-06-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-11-29 | 2014-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-29 | 2013-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLÉMENT MASSON | 4 DE LA POTERNE, ESTOUY 45300, France |
| DENIS TREMBLAY | 151 OVILA, ROSEMÈRE QC J7A 3E2, Canada |
| GARY SIMPSON | 3420 ÉDITH, LAVAL QC H7P 5P5, Canada |
| City | ROSEMГ€RE |
| Post Code | J7A 3E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Creation Jeux D'histoire Inc. | 185 Promenade Des Iles #112, Laval, QC H7W 4M7 | 2002-06-12 |
| Lia Creation Ltd. | 7112 Boul St. Laurent, Montreal 327, QC H2S 3E2 | 1969-04-01 |
| Passport Development and Strategic Creation Inc. | 2848 Chemin Sainte Foy, QuГ©bec, QC G1V 1V8 | 1998-04-27 |
| Creation De Logiciel Bcb Inc. | 244 Lakeview Avenue, Pte-claire, QC H9S 4E1 | 1996-03-05 |
| Creation Pam Gm Inc. | 145 Ave Du Pacifique, Laval Des Rapides, QC H7N 3X9 | 1998-09-01 |
| Creation Pastel Ltd. | 4920 Rue St-jacques, St-vincent-de-paul (laval, QC H7C 1G7 | 1976-09-28 |
| Art Deco Computer Creation Inc. | 4504 Rue Wilson, Montreal, QC H4A 2V4 | 1989-02-15 |
| Creation Scandi Ltee | 5602 St Laurent Boulevard, Montreal, QC H2T 1S8 | 1984-07-20 |
| Countertop Pro Team Association Comptoir Pro Team | 5636 Main Street, Manotick, ON K4M 1A3 | 2010-08-26 |
| Team Jeremy Real Estate Team Ltd. | 97 Tideland Drive, Brampton, ON L7A 2V8 | 2018-11-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on CREATION-TEAM CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.